pexels-karolina-grabowska-7321272

JOGA TWARZY – EFEKTY, ĆWICZENIA I POMOCNE INFORMACJE

Mięśnie twarzy też możesz trenować! Służy temu specjalny rodzaj treningu – joga twarzy. Na czym to polega? Jak wykonywać jogę twarzy i jakich efektów się spodziewać? Poznaj szczegóły i zacznij ćwiczyć jeszcze dziś!

Co daje joga twarzy?

Tradycyjnie pojmowana joga (jako trening ciała i umysłu) daje zdrowe, sprawne i smukłe ciało oraz spokój ducha. A co daje joga twarzy? Za pomocą treningu twarzy można osiągnąć jeden kluczowy efekt – ujędrnienie skóry, co pociąga za sobą… wygładzenie zmarszczek! Przyznaj sama, że ta jedna korzyść w stu procentach wystarczy, by jogę twarzy uznać za wartościową!

Joga jest jak naturalny lifting twarzy wykonywany we własnym domu. Bez kosztownych i inwazyjnych metod proponowanych przez salony piękności. Brzmi nieprawdopodobnie cudownie? Aby nie było aż tak łatwo, joga twarzy też ma swoją cenę. Aby była skuteczna, musi być działaniem długotrwałym i regularnym. Zupełnie tak, jak trening innych partii ciała. Jest jednak co najmniej pewne, że kiedy już przyzwyczaisz się do jogi twarzy i trening ten wejdzie na stałe do Twojego pielęgnacyjnego rytuału, zacznie sprawiać Ci radość, a przestanie być wymagającym obowiązkiem.

GIMNASTYKA TWARZY – DLACZEGO TO DZIAŁA?

Twarz buduje ponad 50 różnych mięśni. Dla porównania, brzuch to 7 mięśni, a jednak to tę część ciała ćwiczymy zdecydowanie częściej! Czy w związku z tym twarzy nie należy się przynajmniej tyle samo uwagi? Jak najbardziej, na szali jest Twój młody wygląd!

Yoga twarzy to ćwiczenia wzmacniające mięśnie budujące twarz. Podobnie jak ćwiczenia na nogi czy ramiona, pozwalają rozbudować masę mięśniową, dzięki czemu twarz staje się pełniejsza. Znikają głębokie bruzdy, zapadnięte skronie i przestrzenie pod oczami. Wypełniona od wewnątrz skóra się wygładza i ujędrnia, rysy twarzy stają się łagodniejsze, uwyraźnia się kontur twarzy. Te efekty zauważają u siebie panie z cerą dojrzałą, którą dotknęły już różnego rodzaju oznaki starzenia. Nie oznacza to jednak, że jogi twarzy nie powinny stosować młode kobiety. Rozpoczęcie praktyki jogi w czasie, gdy skóra jest jeszcze młoda i w żaden sposób nienaznaczona upływem czasu, to najlepsze z możliwych działań przeciwzmarszczkowych. Dzięki ćwiczeniom twarzy można znacznie zmniejszyć tempo pojawiania się oznak starzenia, a nawet nie dopuścić do pojawienia się niektórych z nich.

W JAKIM WIEKU ZACZĄĆ?

Nie istnieje coś takiego, jak najlepszy wiek na rozpoczęcie ćwiczeń twarzy. Ćwiczenia na twarz nie mogą zaszkodzić, a jedynie pomóc, dlatego można je praktykować w każdym wieku. Najkorzystniej jest wprowadzić je do codziennego, wieczornego rytuału pielęgnacyjnego już w wieku 20 lat. Jeśli jednak jesteś trochę starsza, a w tak młodym wieku nie martwiłaś się jeszcze o przyszłe zmarszczki, nic straconego. Bardzo dobre efekty da także joga twarzy po 40-stce. Czterdzieści lat to czas, w którym zmarszczki i pogorszenie stanu cery są już widoczne, jednak organizm jest jeszcze bardzo podatny na przeciwzmarszczkowe działania.

Jednak tutaj uwaga – im później w życiu zaczynasz jogę twarzy, tym delikatniejsze powinny być ćwiczenia! Zbyt intensywne rozciąganie mięśni twarzy po 40 lub 50 roku życia, kiedy to skóra jest mniej elastyczna i nie jest przyzwyczajona do tego typu ruchów, może pogłębić zmarszczki, zamiast je redukować!

JOGA TWARZY – EFEKTY

Kiedy się odchudzasz, widok coraz to niższych wskazań na wadze motywuje Cię do dalszego działania. Podobnie z ćwiczeniami – gdy mięśnie zaczynają się wyraźnie zarysowywać, dostajesz pozytywny impuls do dalszych treningów. Aby więc szybko nie stracić zapału do gimnastyki twarzy, również potrzebujesz zauważalnych rezultatów. Kiedy się ich spodziewać? Już po 3-4 tygodniach systematycznego ćwiczenia! Potwierdzają to zarówno wygłaszane przez użytkowniczki opinie o jodze twarzy, jak i profesjonalne badania na ten temat. Pierwszy efekt, jaki odczujesz, to wyraźne odprężenie twarzy i poczucie zrelaksowania. Zrelaksowana twarz to z kolei twarz wyglądająca na promienną i wypoczętą. Kolejnym efektem jest wygładzenie drobnych zmarszczek na czole i wokół oczu – tych, za które odpowiedzialny jest nadmierny przykurcz mięśni twarzy.

Kolejne efekty jogi twarzy to zwiększenie objętości mięśni twarzy. Grubsze i mocniejsze mięśnie wręcz wypełniają skórę od wewnątrz. Skóra się napina, rysy stają się wyraźne, a przy tym harmonijne. Z czasem do efektów ćwiczeń twarzy dochodzą wymodelowanie owalu twarzy, a nawet… jego przemodelowanie! Długotrwale stosowane i odpowiednio nakierunkowane na konkretne części twarzy ćwiczenia mogą pomóc np. w uwydatnieniu kości policzkowych i redukcji drugiego podbródka.

Warto wiedzieć, że ćwiczenia fizyczne mają zbawienny wpływ nie tylko na mięśnie, ale też na kości. Nie od dziś wiadomo, że aktywność działa kościotwórczo, zapobiega też osteoporozie. Osłabienie kości wynikające z wieku nie oszczędza także kości twarzy, z kolei słabsze kości z ubytkami odpowiadają za negatywne zmiany rysów twarzy. Jaki stąd wniosek? Efektem gimnastyki twarzy jest także zwiększenie gęstości kości, dzięki czemu Twoja twarz zachowuje wciąż ten sam młody wygląd!

JOGA TWARZY CZY MASAŻ? RÓŻNICE I ZALEŻNOŚCI

Jodze twarzy często towarzyszy temat masażu twarzy. Dlaczego? Czym różnią się te zabiegi, a co je łączy? Obie techniki wykorzystuje się jako naturalny lifting twarzy. Joga twarzy polega na ćwiczeniu mięśni, a więc ich napinaniu oraz rozluźnianiu według określonego wzorca. Masaż to z kolei zabieg manualny, polegający na uciskaniu i oszczypywaniu skóry twarzy dłońmi lub rolowaniu w wykorzystaniem specjalnego wałka. Masaż ma wiele różnorodnych zalet, pomaga pozbyć się obrzęków, usprawnia krążenie krwi i limfy, pobudza komórki skóry do efektywniejszej pracy (np. wzmaga procesy autonaprawy czy produkcję kolagenu), eliminuje nagromadzone toksyny i dotlenia skórę. Konsekwencją wszystkich tych działań jest młodszy wygląd twarzy i redukcja zmarszczek. Łatwy stąd wniosek, że zarówno joga, jak i masaż twarzy dają zbieżne rezultaty, więc z ich dobrodziejstwa warto korzystać łącznie. My w naszym poradniku gimnastyki twarzy masaż polecamy traktować jako przygotowanie do ćwiczeń oraz sesję relaksacyjną po zakończonym treningu. 

MASAŻ TWARZY – JAK CZĘSTO?

Jak często stosować masaż twarzy? Skoro masz go wykonywać łącznie z jogą, to oczywiście codziennie! Oczywiście możesz też poświęcać czas wyłącznie na niego. Najszybszy do wykonania będzie masaż wałkiem jadeitowym. Świetnie rozluźni spięte po ćwiczeniach mięśnie, natomiast zawsze o poranku uratuje Cię od cieni i obrzęków pod oczami. Masaż twarzy możesz wykonywać też niejako przy okazji, gdy aplikujesz krem na dzień lub na noc.

GIMNASTYKA TWARZY – PORADNIK I PRZEWODNIK PO ĆWICZENIACH

Ćwiczenia na twarz powinny obejmować kilka głównych obszarów: czoło, obszar dookoła oczu, policzki, okolicę wokół ust oraz linię żuchwy. Ćwiczenia są przeróżne, wiele z nich działa równocześnie na kilka mięśni, dzięki czemu zapewnia lifting np. skroni i policzków w tym samym czasie. Zacznij od umycia dłoni. W każdym ćwiczeniu, w którym będziesz dotykać twarzy, musisz mieć czyste ręce! Podczas walki ze zmarszczkami nie chcesz przecież nabawić się wyprysków. Pamiętaj, by po ćwiczeniach wzmacniających i rozciągających mięśnie zawsze poświęcać chwilę na odprężenie twarzy. W tym celu wykonaj kilkukrotnie tzw. parskanie konia, a następnie opukaj całą twarz opuszkami palców.

JOGA TWARZY DLA POCZĄTKUJĄCYCH

W ramach jogi twarzy dla początkujących polecamy ćwiczenia na mięsnie okrężne zlokalizowane wokół oczu oraz na mięsnie czoła. Ćwiczenia te mają za zadanie relaksować wymienione mięśnie i tym samym redukować nadmierną ruchomość czoła, która prowadzi do powstawania zmarszczek.

Ćwiczenie #1: Połóż jedną dłoń poziomo na czole. Następnie otwórz oczy jak najszerzej, ale nie poruszając przy tym czołem. Kontroli tego, czy czoło pozostaje nieruchomo, służy właśnie ułożona na nim dłoń. Szeroko otwarte oczy powinnaś utrzymać przez 10 sekund, po tym czasie możesz się rozluźnić. Ćwiczenie uczy, jak szeroko otwierać oczy bez unoszenia przy tym brwi i marszczenia czoła. Musisz wiedzieć, że duże, szeroko otwarte oczy wpływają na Twój młodszy i sympatyczniejszy wygląd. 

Ćwiczenie #2: Drugie istotne ćwiczenie twarzy na zmarszczki, to ćwiczenie redukujące tzw. lwie zmarszczki, dwie pionowe bruzdy u nasady nosa, które nadają Ci wrogi wygląd. Lwie zmarszczki powstają na skutek częstego mrużenia oczu, np. gdy nie nosimy okularów przeciwsłonecznych. Jak ćwiczyć, by wygładzić lwie zmarszczki? Marszcząc brwi, jednocześnie stawiając temu opór! Oto, jak ćwiczenie wygląda w praktyce.

Ułóż dłoń w znak zwycięstwa – palce wskazujący i środkowy tworzą kształt litery V. Opuszki tych palców przyłóż do nasady brwi. Napnij czoło zupełnie tak, jak byś chciała zmarszczyć nasadę nosa. Równocześnie rozciągaj palcami skórę na boki, uniemożliwiając pojawienie się pionowej bruzdy. Te przeciwstawnie działające siły zmuszają mięsnie czoła do ogromnej pracy! Ćwicz przez 10 sekund i wykonaj w sumie 5 powtórzeń.

ĆWICZENIA NA PODBRÓDEK

Ćwiczenia na podbródek to w istocie ćwiczenia nie tylko twarzy, ale przede wszystkim szyi. I to miejsce na wspomnienie o Ćwiczeniu #3: Podstawowym ćwiczeniem twarzy na tzw. drugi podbródek jest żuraw. To ćwiczenie polega na wyciąganiu głowy ku sufitowi z równoczesnym wysuwaniem żuchwy. Gdy przyjmiesz tę pozycję, poczujesz przyjemne naciągnięcie skóry wzdłuż całej szyi i na podbródku. Odlicz spokojnie do pięciu i się rozluźnij. Powtórz całość 10 razy.

Ćwiczenie #4 z jogi twarzy jest bardzo podobne do żurawia. Nazywamy je żyrafą, bo również polega na mocnym wyciąganiu szyi ku górze. W tym ćwiczeniu zamiast wysuwać żuchwę, ułóż w dziubek usta. Wyobraź sobie, że chcesz pocałować bardzo wysoką osobę. Ponownie wytrzymaj w pełnym napięciu przez 5 sekund i wróć do neutralnej pozycji.

ĆWICZENIA NA OWAL TWARZY

Ćwiczenia na owal twarzy są dość podobne do ćwiczeń na podbródek, bo również mocno angażują mięsnie szyi. Polegają na ich rozciąganiu. Mięśnie te mają tendencję do przykurczania się wraz z wiekiem, co daje optyczny efekt skrócenia szyi, obwisłej skóry oraz zatarcia linii żuchwy. Jeśli w swoim fitnessie twarzy poświęcisz czas na rozciąganie mięśnia szerokiego szyi, zapobiegniesz tym efektom.

Ćwiczenie #5: Jakie ćwiczenia mięśni twarzy pomagają utrzymać naturalny owal? Oprócz wyciągania szyi ku górze, stosuj ćwiczenie polegające na wciskaniu żuchwy w dłonie. Obejmij otwartymi dłońmi cały podbródek i boki twarzy. Opuszczaj żuchwę, jednocześnie napierając na nią dłońmi i zatrzymując tym samym ruch brody. Poczujesz silne napięcie w podbródku – tak wzmacnia się mięsień szeroki szyi! Utrzymuj napięcie przez 10 sekund i się rozluźnij. Na początku ogranicz się do trzech powtórzeń w jednym treningu, by nie nabawić się bólu szyi.

BRUZDY NOSOWO-WARGOWE – ĆWICZENIA

Ćwiczenie #6: Na bruzdy nosowo-wargowe świetnie działa proste nadymanie policzków. Wystarczy nabrać napowietrza na 10 sekund, następnie je wypuścić i powtórzyć całość trzy razy. Po tym ćwiczeniu możesz wykonać jego zmodyfikowaną wersję, polegającą na naprzemiennym nadymaniu policzków (po dwa razy na każdą stronę).

Ćwiczenie #7: Ciekawą opcją jest także wypychanie policzków językiem. Okrążaj językiem usta od wewnątrz, wypychając je mocno na zewnątrz. Zrób 10 okrążeń w prawo i tyle samo w lewo. Czujesz, jak mocno pracuje dolna część twarzy?

ZMARSZCZKI WOKÓŁ UST – ĆWICZENIA

Ćwiczenia na zmarszczki wokół ust w prosty sposób łączą się w wyżej opisanymi ćwiczeniami na bruzdy nosowo-wargowe. Pionowe zmarszczki oraz siateczka zmarszczek wokół ust są zlokalizowane bardzo blisko siebie, dlatego można im przeciwdziałać poprzez ćwiczenia tych samych mięśni. Jak pozbyć się np. zmarszczek palacza? Ćwiczenie #8: Powtórz ćwiczenie z nadymaniem (#6), z tą różnicą, że zamiast nabierać powietrze do policzków, nabierasz je po przestrzeni powyżej górnej wargi oraz poniżej wargi dolnej. Ćwicz naprzemiennie górną i dolną wargę według schematu 6 razy po 10 sekund (po 3 powtórzenia na każdą wargę).

ĆWICZENIA NA OPADAJĄCE POLICZKI
Czas na ćwiczenia na opadające policzki, czyli ćwiczenia zapobiegające negatywnemu wpływowi grawitacji.

Ćwiczenie #9: Tak jak w ćwiczeniu na lwie zmarszczki, ułóż obie dłonie w gest zwycięstwa. Opuszki palców środkowych przyłóż do skroni, natomiast opuszki palców wskazujących na kości policzkowe. Teraz naciągnij lekko skórę (Twoje oczy prawdopodobnie zyskają lekko skośny jak u Azjatki wygląd). Następnie wyprostuj plecy, wciągnij brzuch i nieznacznie pochyl ciało. Spoglądając w dół, zmruż oczy (tak, jak byś chciała przeczytać bardzo drobny druk gazety leżącej na podłodze). Wykonaj 10 stosunkowo krótkich powtórzeń (zmrużenie oczu utrzymuj przez 3 sekundy). To ćwiczenie na chomiki na twarzy ma dość szerokie działanie, bo oprócz policzków, liftinguje także miejsca powstawania kurzych łapek.

Ćwiczenie #10: Świetnym ćwiczeniem na policzki jest także ćwiczenie z wykorzystaniem długopisu lub słomki do napojów. Wybrany gadżet wystarczy chwycić poziomo ustami w taki sposób, by czerwień wargową zawinąć do wewnątrz. Następnie Twoim zadaniem jest spróbować się uśmiechnąć. Nie będzie to łatwe, ale nie to jest w tym momencie najważniejsze. Najważniejsze jest napięcie mięśni, jakie tymi próbami generujesz. Powinnaś czuć napięcie w centralnej części policzków. Odlicz do 10, odpocznij chwilę i powtórz jeszcze 2 razy.

Źródło: https://www.nivea.pl/

Udostępnij