Biały destylowany ocet ma mnóstwo zastosowań, jest przyjazny dla środowiska, a przede wszystkim tani!
Do mycia i sprzątania używamy różnych detergentów, które nie zawsze są zdrowe, a niekiedy szkodliwe dla środowiska. Warto więc sięgnąć po ekologiczne metody, takie jak czyszczenie octem. Oprócz licznych zastosowań w kuchni ocet może być wykorzystany jako skuteczny, nietoksyczny i w pełni naturalny środek czyszczący.
Wszystko to za sprawą dużej zawartości kwasu, który zabija bakterie i zarazki, a ponadto doskonale radzi sobie z pleśnią czy grzybami.
Oto 15 praktycznych sposobów wykorzystania octu:
1. Czyszczenie kanalizacji
Do odpływu w zlewie lub wannie, wsypujemy pół szklanki sody oczyszczonej.
Następnie powoli wlewamy szklankę octu.
Mikstura, pieniąc się, oczyszcza rury.
Kiedy soda i ocet przestaną działać, płuczemy odpływ czterema szklankami wrzątku.
2.Wybiela ubrania
Ocet może być również pomocny przy zszarzałych koszulach czy firanach. Wystarczy dodać 1,5 szklanki octu i pół szklanki sody do prania zamiast detergentu.
3. Czyszczenie octem podłogi
Zamiast detergentu do mycia podłogi w przedpokoju, łazience czy kuchni idealnie nadaje się woda z octem.
Jak przygotować odpowiedni roztwór? Do ciepłej wody wystarczy dolać octu w stosunku pół szklanki octu na 4 litry wody.
4. Usuwanie naklejek
Jeśli masz problem z tym, że Twoje dziecko umieszcza naklejki gdzie popadnie nie załamuj się Łatwo je usunąć, mocząc wacik w occie i przytrzymując go na naklejce od 3 do 5 minut. Można też przykleić go plastrem lub taśmą.
5. Zachowuje kolory
Szklanka octu dodana do pierwszego cyklu prania sprawi, że ubrania zachowają kolor oraz nie będą farbować.
6. Czyszczenie deski do krojenia
Wlewamy 3/4 szklanki octu do miski z wodą (lub zlewu wypełnionego wodą) i na kilkanaście minut wstawiamy do niej/niego deskę. Jeżeli w misce masz więcej miejsca możesz włożyć do niej także inne rzeczy, które wymagają odświeżenia np. zaparzacz do herbaty czy wyciskacz do czosnku.
7. Ukojenie po opalaniu
Tak, ocet pomaga na ból, swędzenie i pieczenie skóry po zbyt długiej ekspozycji na słońce. Na miejsca wolne od pęcherzy i niewielkie oparzenia przykładamy delikatnie bawełnianą ściereczkę zamoczoną w occie.
8. Czyści pralkę
Od czasu do czasu pralka potrzebuje czyszczenia, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i osadów. Jak to zrobić? To proste, wlej szklankę octu i włącz podstawowy cykl prania.
P.S. do takiego prania, możesz też dodać pół szklanki sody.
9. Usuwa nieprzyjemny zapach z ubrań
Bardzo często ubrania, które nie zostały wyciągnięte z pralki na czas, mają specyficzny, nieprzyjemny zapach. Wystarczy włączyć cykl płukania raz jeszcze i dodać szklankę octu.
10. Czysta i „świeża” lodówka
O tym, że żywność nie powinna mieć kontaktu z chemią, wiedzą chyba wszyscy. Dlatego do mycia i odświeżania lodówki nie powinniśmy używać żadnych detergentów, wystarczy ocet.
Ocet sprawi, że lodówka będzie czysta i wolna od nieprzyjemnych zapachów.
Jak to zrobić? po pierwsze, możesz po prostu umyć lodówkę wodą z octem.
Po drugie, możesz przelać ocet do butelki z atomizerem i rozpylić w każdym zakamarku lodówki, pamiętając o uszczelkach.
11. Ocet sprawdzi się także jako odkamieniacz
Co jakiś czas powinniśmy czyścić czajnik i ekspres do kawy, ponieważ osadza się w nich zawarty w wodzie kamień (chyba, że masz filtr do wody, wtedy problem z głowy).
Aby odkamienić czajnik i ekspres, wystarczy wlać szklankę octu i włączyć urządzenie. Następnie należy uruchomić je dwukrotnie, wlewając samą wodę, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu. Zabieg ten przedłuża żywotność czajnika i ekspresu, ponieważ usuwa osad z przewodów oraz filtrów.
12. Ocet można też użyć do umycia baterii kuchennych
Miejsca gdzie widać osad z kamienia, można obłożyć watą nasączoną octem i zostawić na 20 minut, a następnie spłukać. Po kamieniu nie będzie śladu, ponadto ocet nie zniszczy powierzchni baterii do kuchni.
13. Mycie okien i luster
Ocet nie pozostawia smug.
Przygotowana mieszanina wody z octem wlana do butelki po płynie do mycia szyb doskonale zastąpi Ci ów płyn. Wystarczy spryskać okna takim roztworem i przetrzeć miękką szmatką.
14. Czyszczenie toalety
Stosując mieszankę octu i sody, łatwo utrzymamy toaletę w czystości. Jedną filiżankę sody łączymy w misce z filiżanką octu. Mieszaninę nakładamy szczotką na wewnętrzną stronę sedesu, zamykamy klapę na ok. 10–15 minut i spłukujemy.
15. Zakamieniona bateria łazienkowa
Zbyt dużo kamienia blokuje Twoją baterię łazienkową? Wystarczy zdjąć głowicę prysznicową i moczyć ją przez 1-2 godziny w wodzie z octem (w stosunku 1:1). Po tym czasie powierzchnię należy opłukać letnią wodą i porządnie wytrzeć do sucha.
Wskazówka: Jeśli baterii nie da się łatwo zdjąć, należy owinąć ją wodoodporną plastikową torbą pełną octu. Taką torbę z octem przymocuj gumką do baterii i zostaw do namoczenia (około godziny). Po tym czasie powierzchnię należy opłukać letnią wodą i porządnie wytrzeć do sucha.
Czego nie czyścić octem?
Octu nie wolno używać do czyszczenia wnętrza żelazka – kwas może bowiem uszkodzić sprzęt.
Ocet nie nadaje się również do czyszczenia ekranów telewizorów, komputerów oraz smartfonów.
A co z podłogami drewnianymi? Tu także należy zachować ostrożność. Na pewno nie używajmy octu do czyszczenia woskowanych powierzchni.
Źródło: https://10blogdazdrowie.pl/