Czy w wysokie góry warto się wybrać zimą? Oczywiście! Krajobraz górski jest rewelacyjny, a w śnieżnych miesiącach ma zupełnie inny urok niż latem. Jednak większy dylemat pojawia się, gdy rodzic analizuje za i przeciw wyjściu na szlaki w Tatrach zimą z dzieckiem. W tym przypadku trzeba nieco ostrożniej dobierać poszczególne aktywności, aby pozostały w zasięgu pociechy. Tym razem sprawdzamy:

Przed samą wyprawą trzeba też pamiętać o odpowiednim spakowaniu się. W plecaku bądź torbie powinny znaleźć się przede wszystkim ciepłe ubrania: nieco grubsze niż zazwyczaj skarpetki, puchowa kurtka, spodnie ocieplone lub narciarskie, swetry, oddychająca bielizna. Można też odpowiednio przygotować swojego smartfona, zaopatrując go w aplikacje do sprawdzania pogody w Tatrach.

Góry zimą, góry latem – kiedy najlepiej wyjechać pierwszy raz z dzieckiem?

Nie ma chyba jednolitego sposobu na „rozpracowanie” gór. Każdy lubi w nich coś innego, więc trudno wskazywać, czy będą one bardziej atrakcyjne w sierpniu, czy w styczniu – to kwestia indywidualna. Jednak z pewnością dla dziecka nieco łatwiej będzie zapoznać się z nimi przy mniej wymagających warunkach pogodowych niż mróz, śnieżyca, upał czy ulewa. Dlatego wybierając rozsądną metodę rozgrzewki – zupełnie jak w przypadku prawidłowo przeprowadzanego treningu – można pomyśleć o pierwszej wycieczce w góry np. w czerwcu. Tatry zimą z dziećmi to miejsce wymagające dobrego zakwaterowania, ugruntowanego doświadczenia górskiego po stronie rodziców i zadbania o wspomniany wcześniej ekwipunek. Wtedy nie powinny one stanowić żadnego problemu.

Zimowe wycieczki z dziećmi w Tatry – czym można zainteresować pociechę?

Gdy już podjęta zostanie decyzja dotycząca zimowego wyjazdu, warto przemyśleć też plan działań. Rzecz tyczy się szczególnie dwóch skrajnych grup rodziców, czyli tych absolutnie zafascynowanych zdobywaniem szczytów oraz niemających z górską eksploracją zbyt wiele wspólnego.

W pierwszym przypadku pułapką może być zbytnia ekspozycja pociechy na wzmożoną aktywność. Taki „sportowy wysiłek” w nadmiarze może prowadzić do zniechęcenia i braku chęci powrotu w Tatry następnym razem – również na zorganizowane obozy młodzieżowe. Drugi scenariusz bardzo często kończy się na Krupówkach, czyli w tradycyjnej dla współcześnie żyjących pułapce konsumpcjonizmu. A wyjazd w te piękne rejony Polski może być przecież formą (przynajmniej połowicznego) odpoczynku od zakupów, reklam, ekranów i szybkiego internetu. Czym zatem warto zainteresować dziecko?

Każdy sposób na wypoczynek, przełamanie rutyny oraz w miarę możliwości aktywny wymiar czasu spędzonego w górach zimą z dzieckiem będzie dobry.

Szlaki w Tatrach – zimą i z dzieckiem

Oto kilka naszych propozycji na wycieczki po szlakach. Oczywiście ich dostępność jest zależna od warunków atmosferycznych – w przypadku występowania niektórych zjawisk pogodowych (np. silny wiatr) lepiej zostać w bezpiecznym hotelu lub pensjonacie.

Tatry zimą z dzieckiem = doliny!

Oprócz tego można odwiedzić też:

W każdym z tych miejsc jest dość bezpiecznie, są one w pełni przyjazne turystom, a dzieci nie zmęczą się tam zbyt mocno.

Góry zimą z dzieckiem – wspinamy się wyżej

Wybierając szczyty, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że czas przejścia w stosunku do dystansu będzie dłuższy niż w dolinach. Jeszcze mocniej należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, w tym zwracaniu uwagi na pogodę, a także odpowiednim ekwipunku w plecakach, łącznie z prowiantem. Tak zabezpieczonym można wspiąć się na:

Tatry zimą z dzieckiem mają wiele oblicz – od pięknej natury, po komercyjne atrakcje. Co najważniejsze, można z powodzeniem skorzystać z wielu różnych aktywności, przez co dni upłyną pod znakiem dobrej zabawy i rodzinnej atmosfery.

Źródło: https://go.decathlon.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.