pexels-messala-ciulla-1018483

Rodzaje deskorolek. Jaka deskorolka dla początkującego? Poradnik

Szukasz nowej formy aktywności, ale czujesz, że Twoje serce mocniej bije, kiedy mijasz osiedlowy skatepark? A może pragniesz urozmaicić sobie drogę do pracy lub szukasz deskorolki dla swojego dziecka? W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat rodzajów deskorolek i dowiesz się, jak wybrać deskorolkę dla początkującego.

Deskorolka. Jak to się zaczęło?

Początki skateboardingu, czyli jazdy na deskorolce, sięgają lat 50. Wszystko zaczęło się w Kalifornii, kiedy to surferzy w oczekiwaniu na wiatr, znaleźli pomysł na nudę. I tak powstała aktywność, która nie tylko jest sportem – zadebiutowała na olimpiadzie w Tokio w 2021 r. – ale też stylem życia. Deskorolka od momentu powstania znacznie zmieniła swoją formę, ale cały czas inspiruje do wyrażania siebie i czerpania maksymalnej przyjemności z jazdy czy ewolucji.

Rodzaje deskorolek. Na co zwrócić uwagę?

Wchodząc pierwszy raz na stronę sklepu, mającego w ofercie sprzęt do skateboardingu, możesz poczuć się nieco zaskoczony i zdezorientowany. Oferta producentów jest szeroka i może wydawać się zawiła, ale nie przejmuj się. Poniżej omawiamy rodzaje deskorolek i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie. Uzbrojony w tę wiedzę będziesz mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujesz, by zacząć swoją przygodę z tym legendarnym sportem.

Deskorolka klasyczna

To najczęściej spotykany rodzaj deskorolki. Charakteryzuje się owalnym kształtem, uniesieniami na obu końcach i długością 30-32 cali. Jest ona bardzo uniwersalna – może mieć miękkie kółka z amortyzacją do jazdy po mieście lub twarde kółka do trików. Zakrzywione końce pozwalają na skoki i ewolucje, które w przypadku płaskiej deskorolki byłyby niemożliwe.

Longboard

Wyróżniają ją większe kółka i dłuższe osie, dzięki czemu nierówności terenu nie są mocno odczuwalne. Łatwiej pokonywać na niej długie dystanse. Nie służy do trików. Jeśli planujesz traktować deskorolkę jako środek transportu, longboard będzie dobrym wyborem. Można wyszczególnić modele zjazdowe i klasyczne. Te pierwsze są bardziej stabilne.

Cruiser

Model do pokonywania krótszych dystansów w mieście. Podobnie do longboarda, ma większe kółka, ale długość klasycznej deski. Cruisery są zwrotne, przez co jazda na nich jest komfortowa.

Fiszka

A właściwie fishboard. Jak nazwa wskazuje, jest ona w kształcie ryby. Jej kompaktowość sprawia, że bez trudu przewieziesz ją w tramwaju czy autobusie. Najbardziej popularne są wśród dzieci i młodzieży. Służą raczej do jazdy i zjazdów niż wykonywania trików. Większe koła, a zarazem węższy i krótszy blat nadają fiszce zwrotność. Ten typ deski nazywany jest mniejszym cruiserem.

Waveboard

To wyjątkowy, bo dwukołowy model. Jazda na nim – jak łatwo się domyślić – wymaga większych umiejętności i poziomu zaawansowania. Kółka obracają się o 360 stopni, co pozwala nie odpychać się stopą podczas jazdy na niej, a odpowiednio balansować ciałem. Wymaga to lepszej koordynacji ruchowej, ale przynosi dużo satysfakcji.

Deskorolka elektryczna

Jeśli planujesz pokonać odległość z punktu A do punktu B, a nawierzchnia jest niezbyt sprzyjająca tradycyjnej jeździe na deskorolce, to rozwiązaniem może być ten rodzaj sprzętu. Deskorolka elektryczna wyposażona została w silnik, którym sterujesz pilotem. Na jednym ładowaniu możesz przejechać do 25 km, osiągając prędkość 10 km/h.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze deskorolki?

Przy wyborze deskorolki zwróć uwagę nie tylko na jej wielkość, rodzaj i przeznaczenie, ale też jakość materiałów, z jakich została wykonana.

Rozmiar

Jaki rozmiar deskorolki wybrać? Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie – duży wpływ na to ma styl jazdy i preferencje. Rozmiar deski określany jest w calach. Modele dla dzieci mieszczą się najczęściej między 6,5’’ a 8,0’’, a dla dorosłych od 8,125’’ wzwyż. Krótkie deski są bardziej zwrotne, długie dominują pod względem szybkości.

Blat do deskorolki

Jej blat (deck) powinien być wykonany z klonu kanadyjskiego i mieć 7 warstw. Gwarantuje to optymalną wagę i wytrzymałość deski. Niektóre modele, w celu jeszcze większego poprawienia trwałości, wzbogacane są o włókno węglowe. Szerokość i długość decku dobierasz do preferowanego stylu jazdy i tego, czy będzie to sprzęt do ewolucji.
Kolejnym kluczowym elementem są trucki, czyli metalowe elementy, które łączą blat z kółkami. Dobrej jakości trucki gwarantują płynną jazdę, mocny kontakt z podłożem i odpowiednią sterowność.

Jakie kółka do deskorolki?

Niemniej istotne są kółka, które – jak już wspominaliśmy – różnią się wielkością i twardością. Duże kółka to olbrzymie wsparcie podczas jazdy po nierównej nawierzchni czy rampie. Zapewniają też większą prędkość. Małe kółka to zalety związane ze zwiększoną zwrotnością i łatwością wykonywania tricków. Twardość kółek mierzona jest w jednostkach duro A. Miękkie to te w przedziale 78A-87A, a najtwardsze mają powyżej 101A. Miękkie kółka sprawiają, że jazda na desce jest bardziej przyjemna, ale wolniejsza. Twarde kółka gorzej trzymają się nawierzchni, ale osiągniesz na nich większą prędkość.

Łożyska do deskorolki

Zwróć też uwagę na łożyska, które przytwierdzają kółka do trucków. Wszystkie mają ten sam rozmiar, ale różnią się trwałością i precyzją. Określa to skala ABEC, przyznając cyfry nieparzyste od 1 do 9. Im wyższy wskaźnik, tym mniejsze tarcie i większa jakość.

Jaka deskorolka dla początkującego?

Żeby prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie, musisz określić przeznaczenie deski. Czy zamierzasz wykonywać na niej triki w skateparku, czy przemieszczać się po mieście? Jeśli zamierzasz skupić się na ewolucjach, to właściwym wyborem będzie klasyczna deskorolka z twardymi kółkami. Dla dzieci sprawdzi się też fishboard. Natomiast jeśli Twoim celem jest jazda, to optymalny będzie longboard. Duży blat i kółka zapewnią – tak potrzebną na początku – stabilność i pewność. Przemieszczanie się na nim nie pochłania dużo energii i jest przyjemne.

Zaczynając jeździć na deskorolce, nie tylko zbierasz pierwsze szlify i doskonalisz technikę, ale też zdobywasz wiedzę na temat swoich potrzeb sprzętowych. Bogatszy o pierwsze doświadczenia, łatwiej dobierzesz sprzęt zgodny ze swoimi preferencjami, co pozwoli Ci czerpać maksymalną przyjemność z jazdy czy wykonywanych tricków.

Źródło: https://blog.sportbazar.pl/

Udostępnij