pexels-cottonbro-studio-9617736

Aqua fitness – na czym polega?

Aqua fitness to unikalne ćwiczenia, które poprawiają kondycję, rozwijają mięśnie i spalają mnóstwo kalorii. Wszystko to bez płynącego po czole potu, za to w fantastycznej atmosferze przyjaznego wodnego środowiska. Podpowiadamy, czym jest aqua fitness i jak zacząć przygodę z nim. 

Co to jest aqua fitness?

Aqua fitness to nic innego, jak tylko aerobik uprawiany w wodzie. Pierwsze wzmianki o tego typu ćwiczeniach pochodzą z lat osiemdziesiątych XX wieku. Ze względu na to, że uprawianie tej aktywności nie wymaga od nas praktycznie żadnych umiejętności, szybko zyskała ona swoich sympatyków na całym świecie.

Kto może uprawiać aqua fitness?

Aqua fitness to aktywność, którą może uprawiać praktycznie każdy. Wiele osób uznaje to za największą zaletę tego sportu. Jest on polecany osobom starszym, z nadwagą, ciężarnym, po urazach i w czasie rehabilitacji. Do tego typu ćwiczeń nie są także konieczne umiejętności pływackie. 

Sprzęt do aqua fitness jest dostępny na miejscu, dlatego poza takimi podstawami jak strój kąpielowy, ręcznik, czy ewentualnie buty do aqua fitness nie musimy zabierać ze sobą na basen praktycznie niczego.

Dlaczego warto uprawiać aqua fitness?

Zalety aqua fitness są niezwykle szerokie i różnorodne. Przede wszystkim jest to sport, który nie wymaga od nas praktycznie żadnych dodatkowych umiejętności. Chociaż ćwiczenia odbywają się w basenie, nie musimy być mistrzami pływania. Nie jest konieczna także wyrobiona kondycja, ani doświadczenie w ćwiczeniach aerobowych. Jak widać, próg wejścia jest bardzo niski, ale to nie jedyne powody, dla których warto uprawiać aqua fitness.

Woda odciąża stawy, co sprawia, że ćwiczenia są całkowicie bezpieczne nawet dla osób, które na co dzień zmagają się z bardzo dużą otyłością. Zwiększony zakres ruchu sprawia, że w wodzie jesteśmy w stanie wykonać ćwiczenia, która poza nią sprawiłyby nam duży problem. Ryzyko kontuzji jest znikome. Nie bez znaczenia jest także fakt, w ćwiczenia w wodzie doskonale relaksują i pozwalają na odstresowanie się po ciężkim dniu. 

Aqua fitness — na czym polega?

Jak sama nazwa wskazuje, aqua fitness uprawiany jest w wodzie, która zazwyczaj sięga nam do ramion lub szyi. Sesja treningowa trwa zazwyczaj czterdzieści pięć minut. Rozpoczyna się od krótkiej rozgrzewki i idealnie, aby zakończyła się rozciąganiem. 

Aqua fitness — rozgrzewka

Ćwiczenia aqua fitness zawsze zaczynają się od rozgrzewki. Najczęściej polega ona na „przebiegnięciu” w wodzie kilku basenów. Zazwyczaj jest ona jednak dostosowana do potrzeb i umiejętności grupy. 

Aqua fitness — ćwiczenia

Podczas treningu aqua fitness uprawiamy zarówno ćwiczenia wzmacniające, jak i rozciągające. Poruszanie się w wodzie ułatwiają pasy wypornościowe. Efektywność ćwiczeń znacznie zwiększa także makaron piankowy – bardzo prosty sprzęt do aqua fitness, dzięki który służy do ćwiczeń w różnych pozycjach.

W sieci Decathlon znajdziemy jednak kilka innych bardzo przydatnych akcesoriów, które nie zawsze są na wyposażeniu basenów. Są to między innymi łapki pływackie, które usprawniają ćwiczenia rąk oraz górnej części ciała. W zorganizowanych grupach ćwiczenia zawsze powtarzamy po trenerze, który stoi na brzegu basenu i pokazuje technikę „na sucho”. Jest on w stanie na bieżąco korygować wszystkie ewentualne wady. 

W naszych sklepach przygotowaliśmy specjalne kostiumy kąpielowe do aqua fitness. Ich sportowy krój świetnie dopasowuje się do każdej sylwetki, dzięki czemu nie ogranicza swobody ruchu i wykonywania ćwiczeń podczas treningu aqua fitness. Niektóre pływalnie mogą wymagać także czepka pływackiego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć ze sobą także okulary pływackie, co poleca się szczególnie osobom niemającym wcześniej dużego kontaktu z wodą. 

Aqua fitness — efekty

Aqua fitness to aktywność, która nie tylko pozwala zgubić dodatkowe kilogramy, ale także wzmacnia mięśnie i poprawia ogólną kondycję organizmu. Ćwiczenia wykonywane w wodzie nie obciążają kręgosłupa – wręcz przeciwnie – poprawiają elastyczność stawów, a dodatkowo wpływają pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy.  

Aqua fitness — podsumowanie

Zalety aqua fitness można bardzo długo wymieniać. To wprost doskonała aktywność dla osób, które chcą zacząć się ruszać, ale nie mają zbyt wiele pewności siebie i nie dysponują doskonałą kondycją. Dzięki ćwiczeniom na basenie nie tylko wysmuklimy swoją sylwetkę, ale także wzmocnimy mięśnie i poprawimy ogólną kondycję organizmu

Aqua fitness to zajęcia, które odbywają się niemal na każdej większej miejskiej pływalni, dlatego znalezienie miejsca do ćwiczeń nie powinno być trudne. Ponieważ z tej formy aktywności może skorzystać praktycznie każdy, nie ma żadnej przeszkody, aby spróbować, tym bardziej, że większość sprzętu dostępna jest na pływalni. Kiedy już przekonamy się, że ten rodzaj aktywności jest dobrze dopasowany do nas, możemy rozejrzeć się za własnymi akcesoriami dobrej jakości.

Źródło: https://blog.decathlon.pl/

Udostępnij