pexels-tirachard-kumtanom-347134

Najlepsze aplikacje do biegania

Bieganie to wspaniały sport, który rewelacyjnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Wspomaga budowania masy mięśniowej, spalania tkanki tłuszczowej i rzeźbienia sylwetki. Podnosi poziom wydolności i wytrzymałości. Wzmacnia pracę serca i całego układu krwionośnego oraz pracę płuc i układu oddechowego. Rozkręca metabolizm, pomaga wyrzucić z siebie stres i negatywne emocje a także ułatwia zasypianie. A do tego jest praktycznie darmowy. Jedyne czego potrzebujesz to przepuszczająca powietrze odzież sportowa i odpowiednio dobrane buty do biegania a także… aplikacja treningowa. Na rynku jest ich jednak stosunkowo dużo, dlatego jeśli zastanawiasz się, którą aplikację wybrać, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego między innymi dlaczego warto mieć aplikację dla biegaczy, jakie funkcje powinna mieć dobra apka biegowa i jakie są najpopularniejsze aplikacje do biegania w Polsce.

Funkcjonalność – jakie warunki powinna spełniać dobra aplikacja do biegania

Większość aplikacji posiada podobne funkcje. Nic dziwnego, w końcu w monitorowaniu treningów chodzi o badanie i zapisywanie parametrów biegu w celu ich późniejszej analizy. Jakie więc funkcje powinna mieć dobra aplikacja przeznaczona do biegania?

Przede wszystkim powinna mierzyć przebyty dystans, prędkość biegu i jego tempo oraz czas trwania treningu a także zapisywać przebytą trasę. Są to podstawowe informacje, które warto mieć, zarówno jeśli przygotowujesz się do maratonu jak i jeśli biegasz jedynie rekreacyjnie. Istotne jest, aby aplikacja na bieżąco informowała Cię głosowo o każdym przebytym kilometrze oraz o tempie lub prędkości, z jaką go pokonałeś/pokonałaś. Dodatkowe opcje aplikacji biegowych obejmują między innymi monitorowanie wagi biegacza i wyliczanie ilości spalonych kalorii. Niektóre oferują także swoim użytkownikom tworzenie planów treningowych, czasowe statystyki odbytych treningów oraz różnego typu rywalizacje.

Aplikacje dla biegaczy to po części także bowiem media społecznościowe. W przeciwieństwie do tych tradycyjnych, aplikacje biegowe tworzą społeczności, których pasją jest sport. Dzięki temu można w nich spotkać nowych przyjaciół, którzy również zdecydowali się rejestrować swoje treningi w tej samej apce. Część aplikacji treningowych nie ogranicza się jedynie do biegania. Wiele z nich dopuszcza wybór dyscypliny sportu, którą chcesz uprawiać. W dobrych aplikacjach jest ich nawet kilkadziesiąt. Każdy biegacz, zarówno początkujący jak i ten zaawansowany, znajdzie więc coś dla siebie.

Monitorowanie aktywności – dlaczego warto mieć treningową aplikację dla biegaczy

Aplikacje do biegania to świetny sposób monitorowania swoich treningów. Dzięki wykorzystaniu technologii GPS, apka z dużą dokładnością śledzi każdy Twój krok, dzięki czemu otrzymane wyniki są bardzo wierne realnie odbytemu treningowi. Dlaczego warto mieć w swoim smartfonie aplikację biegową? Ponieważ na podstawie otrzymanych informacji, możesz sprawdzić czy robisz jakiekolwiek postępy w sporcie. Z aplikacji dowiesz się czy Twoje tempo biegu jest lepsze czy cały czas stoi w tym samym miejscu. Sprawdzisz, czy pokonujesz coraz dłuższe dystanse, czy przebiegasz za każdym razem podobne odległości. To z kolei sprawi, że będziesz świadomy/świadoma jaki jest aktualny stan Twojej wydolności i wytrzymałości i nad czym ewentualnie warto popracować, jeśli planujesz podnieść swoje wyniki. Prowadzenie statystyk z treningów jest niezwykle pomocne, jeżeli zależy Ci na budowaniu lepszej formy. Biegając z aplikacją możesz także realizować zapisane wcześniej trasy biegowe, co działa podobnie do nawigacji. Dzięki temu nie będziesz musiał/musiała zastanawiać się gdzie skręcić, jak biec dalej i ile kilometrów długości będzie miała Twoja trasa. Kto powinien więc posiadać stosowną aplikację? Każdy, komu zależy na śledzeniu swoich postępów i wyznaczaniu nowych celów.

Najlepsze darmowe aplikacje do biegania – którą wybrać

Przeglądając aplikacje do biegania nietrudno zauważyć, że naprawdę dużą ich część stanowią opcje darmowe. Wśród najbardziej polecanych bezpłatnych aplikacji treningowych znajduje się między innymi: Strava, Runtastic, Sports Tracker, RunKeeper, Nike Run Club oraz Pacer Pedometer. Do niedawna jedną z najpopularniejszych apek tego typu było Endomondo. Ta opcja nie jest już jednak dostępna, ponieważ aplikacja zniknęła z rynku bezpowrotnie.

Strava – wysoki poziom monitoringu aktywności i świetna sieć społecznościowa

Strava to apka, która łączy w sobie kontrolowanie parametrów treningu i korzystanie z mediów społecznościowych. Jest powiązana z najbardziej znanymi portalami, dzięki czemu będziesz mógł/mogła pochwalić się swoimi wynikami wirtualnym znajomym. To, co sprawia, że Strava jest propozycją godną uwagi to fakt, że jest kompatybilna z licznymi smartwatchami oraz z pulsometrami, dzięki którym możesz na bieżąco badać swoje tętno. Między innymi to właśnie sprawia, że Strava jest jedną z najpopularniejszych aplikacji dostępnych za darmo. Oczywiście występuje również w wersji płatnej, jednak w wersji bezpłatnej także sprawdza się rewelacyjnie. Poza podstawowymi informacjami, Strava pozwala też na zapisywanie tras biegu, dzięki czemu możesz śledzić postępy i analizować otrzymane wyniki. Działa na urządzeniach obsługujących systemy iOS i Android.

Adidas Running by Runtastic – rewelacyjna propozycja dla zaawansowanych biegaczy

Runtastic to prawdziwy weteran wśród apek do biegania. Niegdyś był to najsilniejszy rywal wspomnianego wyżej aplikacji Endomondo. W roku 2015 apka została wykupiona przez znaną na całym świecie markę Adidas, co spowodowało zmianę nazwy na Adidas Running by Runtastic a także… dość wyraźne odświeżenie interfejsu. Runtastic występuje w dwóch wersjach: bezpłatnej i PRO. Darmowa wersja aplikacji pozwala na mierzenie wszystkich podstawowych parametrów treningu, o których biegacz informowany jest podczas trwania biegu. Aplikacja zapewnia też sieć społecznościową i liczne wyzwania różnego typu. Posiadając Runtastic w swoim smartfonie, możesz także wyznaczać sobie cele treningowe oraz zsynchronizować apkę z platformą Polar Flow. Ta ostatnia opcja dotyczy posiadaczy sprzętu marki Polar. Mimo, że aplikacja jest darmowa, zawiera funkcję Shoe Tracking, która będzie zbierała dane na temat kilometrów pokonanych w danych butach. Dzięki tym informacjom, dowiesz się, kiedy przyszedł już czas na zmianę obuwia na nowe. To, czym jeszcze Runtastic wyróżnia się spośród swoich rywali, to funkcja Powersong. Dzięki niej będziesz mógł/mogła sprawdzać statystyki i zmieniać piosenki w jednym czasie. Obsługa tej funkcji jest prosta i intuicyjna. Apka działa zarówno na urządzeniach obsługujących system iOS jak i Android.

Sports Tracker – wspaniała opcja dla miłośników różnych dyscyplin sportu

Sports Tracker to jedna z najciekawszych aplikacji treningowych, które występują w wersji w pełni bezpłatnej. Dzięki niej dowiesz się tego, jaki dystans przebiegłeś/przebiegłaś, ile czasu Ci to zajęło, jakie było tempo Twojego biegu i z jaką prędkością się poruszałeś/poruszałaś na różnych odcinkach wyznaczonej trasy. Dzięki tej apce możesz też połączyć się z innymi użytkownikami w utworzonej przez Sports Tracker społeczności wirtualnej. Ta aplikacja jest dostępna w sieci dzięki marce Suunto, znanej z produkcji wysokiej jakości sprzętu elektronicznego, z którego można korzystać podczas uprawiania wielu różnych dyscyplin sportowych. Do nadzorowania biegu aplikacja ta nada się wprost idealnie. Podobnie jak do jazdy na rowerze, trekkingu i wielu innych aktywności. Jest to apka, która działa zarówno na systemie Android jak i iOS.

RunKeeper – jedna z najlepszych propozycji dla początkujących sportowców

Właścicielem Apki RunKeeper jest dobrze znana w świecie sportowców marka Asics. Firma słynie między innymi ze świetnej jakości butów do biegania oraz przeznaczonej do uprawiania tego sportu odzieży. Jeśli zastanawiasz się, którą darmową aplikację do biegania wybrać, informujemy, że RunKeeper sprawdzi się zarówno wśród początkujących jak i zaawansowanych miłośników pokonywania wyznaczonych tras biegiem. Z dużą dokładnością zmierzy ona pokonany przez Ciebie dystans, prędkość biegu, jego tempo oraz czas trwania. Apka wskaże Ci także liczbę spalonych podczas treningu kalorii oraz zmotywuje do dalszego trenowania. Dzięki wskazówkom głosowym dowiesz się co robić, żeby poprawić swoje wyniki a dzięki systemowi motywacyjnemu, dostaniesz propozycje wyzwań sportowych, otrzymasz powiadomienia o nowych rekordach osobistych i tak zwanych kamieniach milowych. Bez względu na to czy jesteś amatorem biegania już od dawna, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, Strava sprawdzi się naprawdę świetnie. A jeżeli poszukujesz jeszcze większej ilości opcji, poprzez zakup konta premium, otrzymasz również spersonalizowane w największym stopniu plany treningowe o wybranej przez Ciebie długości trasy, śledzenie trasy w rzeczywistym czasie, aktualne informacje pogodowe a nawet możliwość porównania treningów ze sobą i modyfikowania planu w razie nieobecności na jednym z zaplanowanych treningów. Działa na systemie Android i iOS.

Nike Run Club – skuteczna pomoc w odchudzaniu i budowaniu sylwetki idealnej

Jeżeli bardziej niż na sprawdzaniu wyników z różnych odcinków wyznaczonej trasy zależy Ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, apka Nike Run Club jest dla Ciebie stworzona. Oczywiście, tak jak każda inna apka treningowa, także i ta od Nike, nadzoruje treningi pod kątem dystansu, tempa, prędkości i czasu. Jednak zdecydowanie silniej motywuje ona do walki o wymarzoną sylwetkę. Nie dość, że przyznaje nagrody za wyniki to jeszcze pozwala na trenowanie podczas słuchania muzyki. Ta aplikacja jest idealna jeśli Twoim celem jest zarówno utrata wagi jak i monitoring treningowy. Apka działa na urządzeniach obsługujących Android i iOS.

Pacer Pedometer – od krokomierza do wysokiej jakości apki treningowej

Jest to jedna z aplikacji do biegania i jak sugeruje nazwa, także do chodzenia. Pedometer oznacza bowiem w języku polskim nic innego jak licznik kroków. Aplikację tę stworzono po to, by śledzić aktywność dobową użytkownika. Co konkretnie bada ta apka? Przede wszystkim liczbę kroków, które wykonałeś/wykonałaś w ciągu doby. Pomiar zbierany jest jednak jedynie wtedy, kiedy masz przy sobie swój telefon. Z tej aplikacji dowiesz się także ile czasu zajęła Ci dana aktywność, jako przebyłeś/przebyłaś dystans i ile kalorii spaliłeś/spaliłaś. Niewątpliwym plusem tej apki jest fakt, że aby z niej korzystać, nie trzeba się do niej logować. Jeżeli więc chronisz swoją prywatność i unikasz mediów społecznościowych, Pacer Pedometer jest dla Ciebie świetną propozycją. Podobnie, jeśli zamiast biegania wybierasz jazdę na rowerze lub na rolkach. Wtedy wystarczy, że zaznaczysz taką opcję w aplikacji a otrzymasz informacje dotyczące Twojego treningu, zgodne z wybraną dyscypliną sportu. Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana raportami aktywności fizycznej, systemem nadzorowania wagi czy tworzeniem programów odchudzających, apka dostępna jest także w wersji premium, która te możliwości zawiera. Apka działa zarówno na telefonach z systemem Android jak i iOS.

Najlepsze aplikacje dla biegaczy – pozostałe polecane aplikacje

Wybór aplikacji do biegania dostępnych w obecnych czasach jest bardzo szeroki. Te opisane wyżej, to apki najbardziej znane i cieszące się najlepszymi ocenami wśród wielu użytkowników. Poza nimi, warto też rozważyć ściągnięcie apek takich jak między innymi: Bieganie dla początkujących, Running To Loose Weight, Running Distance Tracker, MapMyRide, Bieganie licznik kalorii, Jogging dla utraty wagi, Bieganie Fitness Tracker, Pace Control, Festiwal Biegów, RockMyRun, Locus Map Free czy Google Fit.

Źródło: https://blog.decathlon.pl/

Udostępnij