pexels-igor-haritanovich-1695052

Fusy z kawy jako nawóz, sprawdź jak je wykorzystać!

Kawa to napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie dobrego poranka. Jest dobrym stymulantem i zapewnia przyjemne podniebienie. Jak się okazuje, napój ten jest ulubieńcem nie tylko miłośników kawy, ale także roślin. Fusy z kawy, które zwykle wyrzucamy, są świetnymi nawozami do domowych kwiatów, a także warzyw i roślin ozdobnych w ogrodzie.

Dlaczego warto stosować nawóz z fusów?

Istnieje kilka powodów, dla których wielu ogrodników i miłośników kawy używa fusów jako nawozu. Po pierwsze, jest to całkowicie darmowe rozwiązanie od nas. W połączeniu z innymi domowymi metodami nawożenia roślin, możemy regularnie odżywiać nasze rośliny bez żadnych kosztów. Ponadto fusy kawowe są rozwiązaniem ekologicznym, co jest szczególnie ważne dla hodowców stosujących wyłącznie naturalne substancje.

Fusy z kawy jako nawóz dla kwiatów i roślin

Fusy kawowe zawierają niewielkie ilości azotu i innych pierwiastków, w tym fosforu, magnezu, potasu, miedzi, a także mają lekko kwaśne pH, dlatego są idealnym nawozem dla kwaśnych roślin w domu i ogrodzie. Takie rośliny obejmują, ale nie wyłącznie, azalie, rododendrony, wrzosy, hortensje, paprocie, jagody oraz niektóre warzywa i owoce, takie jak pomidory, truskawki. Świeżą ziemię można natychmiast posypać wokół roślin, aby wymieszać je z ziemią, ale można je również wysuszyć i wykorzystać w ogrodzie w dowolnym momencie, np. jako ściółkę. Pamiętaj, że fusy z kawy powinny być pokryte korą sosnową, ponieważ są lekkie i łatwo zdmuchnięte przez wiatr.

Fusy od kawy jako odstraszasz szkodników

Jednym z najbardziej uporczywych szkodników są mszyce. Ich kolonie mogą pokrywać całe łodygi i liście, powodując wiele szkód dla roślin. Jeśli nie chcesz stosować silnego preparatu ze sztucznych mszyc, możesz wybrać naturalną alternatywę. Czy fusy z kawy w tym pomagają? Tak, wystarczy ułożyć je wokół łodyg zaatakowanych roślin po ich lekkim osuszeniu. Warto dodać do niego odrobinę posiekanego czosnku i cebuli. Wspomoże to właściwości owadobójcze. Aby dodatkowo wzmocnić działanie fusów kawowych, możesz przygotować roztwór fusów kawowych i powyższych warzyw. Aby to zrobić, wymieszaj dwie łyżeczki fusów z dwiema szklankami wody i odrobiną soku lub wywaru z czosnku i cebuli. Powstałym preparatem co jakiś czas spryskujemy całą roślinę. Odpady z automatycznych lub półautomatycznych ekspresów do kawy mogą być również wykorzystywane do odstraszania mrówek. Te ogólnie przydatne owady mogą być denerwujące, gdy zamieszkają w naszych domach. Zwykle używa się boraksu, aby je odstraszyć. Jeśli jednak nie chcesz używać takich chemikaliów, wrzuć fusy z kawy do małego naczynia, w którym najprawdopodobniej przebywają mrówki.

Jak przygotować nawóz z kawy?

Nawozy na bazie fusów kawowych można wytwarzać na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest zmieszanie fusów z ziemią doniczkową w proporcji 1 łyżka fusów na kilka łyżek ziemi dobrze do tego sprawdzi się np. Kawa Jackobs. Tę mieszankę posypujemy na wierzchu podłoża. Innym podejściem jest wymyślanie rozwiązań opartych na powodach. Jedną łyżkę fusów z kawy należy wymieszać z litrem wody i dwa razy w miesiącu podlewać tym roztworem kwiat kochający kwasy.

Źródło: http://eko-miszmasz.pl/

Udostępnij