Codziennie każdy z nas produkuje niewyobrażalną ilość odpadów. Z danych zebranych przez Bank Światowy wynika, że w 2016 roku było to średnio 800 gramów śmieci w przypadku jednej osoby. Niektórzy produkują ich aż 5 kilogramów w ciągu dnia. Jeśli nie zmienimy nawyków, w 2030 roku będziemy potrzebowali więcej niż dwóch planet do przetrwania. Jak długo rozkładają się śmieci? Co możemy zmienić w tym zakresie?
Z roku na rok rośnie liczba produkowanych odpadów zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne. Niestety nie wszystkie trafiają na wysypisko i są odpowiednio segregowane. Wiele z nich dociera do nielegalnych wysypisk, są składowane w lasach, bezprawnie wrzucane do rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych. Proces rozkładu jest na tyle długi, że konsekwencje zaśmiecenia ziemi będą odczuwalne także dla kolejnych pokoleń. Wciąż trzeba podnosić świadomość społeczeństwa na temat pozbywania się niepotrzebnych rzeczy.
Kto produkuje najwięcej śmieci?
Liczba produkowanych odpadów wciąż rośnie. Szacuje się, że w Europie przeciętny człowiek rocznie produkuje ich 486 kg. Oto negatywne przykłady Państw na naszym kontynencie (dane z 2017 roku):
- Dania – 781 kg na osobę,
- Cypr – 637 kg na osobę,
- Niemcy – 633 kg na osobę,
- Szwecja – 706 kg na osobę,
- Islandia – 656 kg na osobę.
Co ciekawe, Amerykanie produkują ich aż około 864 kg, a Japończycy do 1000 kilogramów na osobę! Można więc powiedzieć, że istnieje duża zależność między zamożnością społeczeństwa a wytwarzanymi odpadami. Zazwyczaj im kraj jest bogatszy, tym więcej śmieci produkuje. Mimo że Polska w tym zestawieniu wypada o wiele lepiej, bo przeciętny Polak wytwarza od 250 do 315 kg śmieci, nie mamy też powodów do dumy. Na wysypiska trafia 73% odpadów, do spalarni śmieci jedynie 1%, a na kompost 8%. Jak możemy to zmienić?
Jak długo rozkładają się odpady?
Przede wszystkim musimy zwiększyć świadomość swoją i otoczenia na temat tego, jak długo trwa rozkład poszczególnych odpadów. Dzięki temu za każdym razem, gdy przyjdzie nam do głowy pozbycie się ich w nieodpowiedni sposób, szybko zrewidujemy swoje myślenie. Trzeba pamiętać, że ilość generowanych odpadów nie jest równoznaczna z wpływem danego społeczeństwa na środowisko. Poza powyższymi danymi ważne jest też to, jak przetwarzane są śmieci i czy poddawane się recyklingowi. Polacy wciąż mogą wiele poprawić pod tym względem.
W Polsce tylko niewielki procent stanowią odpady objęte recyklingiem – jest to tylko 18%. Warto więc zwrócić uwagę na to, ile czasu przeciętnie rozkładają się poszczególne odpady. Znaczną część z nich można ponownie wykorzystać lub przerobić. Możemy dać im drugie życie, odzyskując cenne surowce, których zapasy wciąż się kurczą. Co ciekawe, w Niemczech tylko 0,5% śmieci trafia na składowiska, a około 45% poddawanych jest recyklingowi.
Szkło
Dostępne znaleziska szklanych koralików datowane na około 2000 lat p.n.e. dowodzą, że szkło rozkłada się ponad 4000 lat. Tymczasem niektóre źródła podają, że materiał ten nie rozkłada się wcale. Jednak mimo to szkło nie jest toksyczne i szkodliwe, ponieważ różnego rodzaju słoiki, butelki czy innego rodzaju opakowania szklane mogą być wielokrotnie stosowane i przetwarzane.
Plastik
W zależności od formy tworzywo sztuczne, jakim jest plastik, rozkłada się od 100 do 1000 lat. Oto przykłady:
- Plastikowa torba – średni czas rozkładu zajmuje około 400 lat,
- Papierek po cukierku – około 450 lat,
- Butelka PET – od 100 do 1000 lat,
- Pielucha – około 450 lat.
Papier
Papier to materiał uznawany za ekologiczny. Jednak istnieją różne jego rodzaje, które mają odmienny czas rozkładu. Duże znaczenie ma też stopień wilgotności ziemi, w której się znajduje. Średnio papier rozkłada się około 6 miesięcy. Przykłady:
- Bilet – czas rozkładu to około 3 miesiące,
- gazeta – 6 tygodni,
- chusteczki – 3 miesiące.
Metal
Czas rozkładu metalu zależy od jego rodzaju. Jeśli przedmiot ulegnie korozji, proces ten nastąpi o wiele szybciej (nawet w ciągu 10 lat). Z kolei materiał odporny na korozję, czyli aluminium będzie się rozkładał nawet 200 lat. Inny będzie okres rozkładu żelaznego pręta czy rurki, a inny aluminiowej puszki. Ten materiał rozkłada się przez średnio 50-200 lat. Wyjątek stanowią metale szlachetne, które mogą pozostać w jednej postaci przez tysiące lat. Dlatego recykling metali szlachetnych jest tak bardzo istotny. Przykłady:
- Puszka konserwowa – 10 lat,
- puszka aluminiowa – 50-200 lat.
Żywność
Bioodpady potrzebują znacznie mniej czasu na rozkład. Często nadają się do składowania w formie kompostu, który stanowi świetny nawóz dla roślin. Zazwyczaj okres rozkładu zajmuje 2-12 tygodni. Najszybciej procesowi temu ulegają odpady pochodzenia naturalnego, takie jak liście, obierki czy skórki owoców. Oto przykłady:
- Ogryzek jabłka – 6 miesięcy,
- skórka od banana – 2 lata (dłużej niż zazwyczaj uważamy).
Inne odpady i czas ich rozkładu:
- Opona gumowa – średnio 80 lat,
- kubek styropianowy – 50 lat,
- niedopalony papieros – 5 lat,
- guma do żucia – 5 lat,
- gumowe podeszwy butów – 80 lat,
- drewniane krzesło – 20 lat,
- materiał bawełniany – 1-5 miesięcy.
Wraz z postępującym rozwojem technologicznym rośnie liczba produkowanych śmieci. Tempo wytwarzania odpadów jest zatrważające. Warto więc podjąć działania, by ograniczyć ilość śmieci produkowanych w najbliższym otoczeniu. Musimy zastanowić się, które produkty są nam potrzebne, a z których możemy zrezygnować. Plastikową reklamówkę możemy łatwo zastąpić torbą wielokrotnego użytku. Zwracajmy też uwagę na to, gdzie wyrzucamy śmieci i wybierajmy materiały, które można ponownie wykorzystać.
Źródło: https://esbud.pl/