Jeśli twoim celem jest zbudowanie wyrzeźbionego brzucha i wzmocnienie mięśni, ćwiczenie deski (plank) powinno stać się najważniejszym elementem treningowej rutyny. Wiedza o tym, jak możesz skorzystać z deski, zwiększy twoje szanse na włączenie tej aktywności do swoich treningów. Dowiedz się o wszystkich zaletach tego ćwiczenia izometrycznego i o tym, jak może poprawić twoje zdrowie.

Plank – co to jest tzw. deska?

Deska to ćwiczenie izometryczne, które polega na opieraniu łokci, przedramion i palców stóp na podłodze, aby utrzymać ciało w równowadze przez kilkanaście sekund do kilku minut (co niektórym wydaje się wiecznością). Barki muszą być ustawione nad łokciami. Ćwiczenie choć wydaje się proste, angażuje wiele grup mięśniowych, wszystko by wzmocnić „rdzeń”. W jednym czasie działają wszystkie mięśnie środkowej części ciała: brzucha, bioder, dolnej części pleców, okolicy lędźwiowej, miednicy i pośladków.

Plank jest jednym z najlepszych ćwiczeń na silny brzuch, ponieważ działa na wszystkie mięśnie tułowia, w tym mięśnie proste brzucha (tzw. szcześciopak), mięśnie poprzeczne brzucha (najgłębsze mięśnie brzucha), mięśnie wewnętrzne i skośne zewnętrzne (boki), biodra i plecy. Wzmocnienie rdzenia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wsparcia dla całego ciała podczas codziennych ruchów. Może pomóc zmniejszyć ból pleców i poprawić postawę. Ponadto ćwiczenia deski spalają wiele kalorii, ponieważ angażują również mięśnie nóg, ramion i pleców. To naprawdę najlepsze ćwiczenie całego ciała, jakie możesz wykonać w domu.

Plank – efekty możliwe do osiągnięcia, czyli co daje ćwiczenie deski

Trening plank staje się coraz bardziej popularny i wykorzystywany w celu wzmocnienia rdzenia ciała. Dzieje się tak nie bez powodu: działa bardzo dobrze – głównie dlatego, że angażuje wiele grup mięśni jednocześnie.

Poznaj główne zalety i efekty ćwiczenia deski:

Jak robić plank, by szybko zauważyć efekty ćwiczeń?

Standardowa deska wymaga oparcia się na przedramionach (niska deska) lub na wyprostowanych rękach (wysoka deska) oraz palcach stóp. Jak wykonać plank?

  1. Umieść wyprostowane ręce bezpośrednio pod ramionami (na ich szerokość), tak jak robisz pompkę.
  2. Wbij palce stóp w podłogę i ściśnij pośladki, aby ustabilizować swoje ciało. Twoje nogi też powinny pracować. Uważaj, aby nie zablokować ani nie zginać kolan.
  3. Zneutralizuj położenie szyi i kręgosłupa, patrząc na miejsce na podłodze za twoimi rękami. Twoja głowa powinna znajdować się na jednej linii z plecami.
  4. Utrzymaj pozycję przez kilka sekund. Gdy poczujesz się bardziej komfortowo podczas ruchu, trzymaj deskę tak długo, jak to możliwe, ale nie narażając się na nadwyrężenie mięśni ani mocne przyspieszenie oddechu.

To samo ćwiczenie deski możesz wykonać, opierając ciało na przedramionach. Ta odmiana jest jednym z najczęstszych sposobów wykonywania deski, bo jest nieco łatwiejsza niż trzymanie ciała na wyprostowanych rękach. Jak ćwiczyć plank na przedramionach? Połóż ugięte ręce na podłodze z łokciami ustawionymi poniżej barków i ramionami równolegle do ciała na mniej więcej na szerokość tułowia. Jeśli położone na płasko dłonie przeszkadzają ci i powodują ból w nadgarstkach, złóż dłonie razem.

Osoby początkujące powinny stopniowo wydłużać czas tego ćwiczenia. Możesz pomyśleć, że jest bardzo proste do wykonania, ale prawda jest taka, że plank wymaga dużego wysiłku fizycznego. Możesz zacząć ćwiczyć przez kilka sekund (10 do 15 sekund) i zwiększyć ten czas do jednej lub dwóch minut z pięcioma powtórzeniami. Pamiętaj, aby co dwie minuty odpoczywać.

Typowe błędy popełniane podczas ćwiczenia deski

Chociaż plank wydaje się prostym ćwiczeniem, to jednak tak nie jest. Oprócz tego, że wymaga zaangażowania wielu mięśni i dużego wysiłku, należy również zwracać uwagę na postawę całego ciała. Może się zdarzyć, że gdy po raz pierwszy wykonujesz deskę, popełnisz te same błędy, które robi większość ludzi.

Nie bój się deski i pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Plank może być świetnym ćwiczeniem do włączenia w każdym programie treningowym.

Źródło: https://blog.beactivetv.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *