pexels-denis-liendo-✅-12896847

Matcha i jej prozdrowotne właściwości

Picie herbaty wyjdzie nam na zdrowie. Zwłaszcza, jeśli mowa o tej zielonej. Tylko którą herbatę wybrać? To prawda, że obecnie dostępnych jest wiele ciekawych wariantów zielonej herbaty. Jednak biorąc pod uwagę formę, a co za tym idzie, właściwości matchy, dla nas będzie ona wyborem nr 1.

Czym jest matcha i dlaczego wyróżnia się spośród innych zielonych herbat?

Matcha to inaczej napar ze zmielonych liści Camellia Sinensi. Dostępna jest w formie proszku o intensywnie zielonym kolorze. Przez to, osoby, które widzą matchę pierwszy raz, mogą pomyśleć, że to sama chemia. W końcu mamy proszek a kolor młodego groszku jest wręcz niespotykany. Trudno uwierzyć, że nie jest on zasługą jakiegoś syntetycznego barwnika.

Tymczasem matcha to sama natura. Oczywiście wydobyta przez człowieka. Aby uzyskać matchę, należy zacząć starania od samego początku, czyli od hodowli roślin Camellia Sinensi. Aby powstała herbata o dumnej nazwie: “matcha”, należy zadbać o warunki rozwoju jej liści. Zachowana jest tu procedura ochrony rośliny przed nadmierną ekspozycją na słońce.

Dzięki temu dochodzi do wytworzenia przez roślinę swoistego dla niej składu, który później będzie atutem naszej matchy. Elementem, o który walczy się we wspomnianym procesie, jest przede wszystkim teanina – niebiałkowy aminokwas i analog L-glutaminy. Po zbiorach dochodzi do kolejnych etapów przygotowania matchy. Mowa o doprowadzeniu jej do formy proszku, który zapewnia wyższą podaż składników bioaktywnych, niż standardowe liście. – Dlaczego? Ponieważ mimowolnie, poza naparem, wypijamy również osad.

Jakie składniki posiada matcha?

Wspomnieliśmy już o teaninie. W tym miejscu warto nieco więcej o niej napisać. Ten rzadko spotykany aminokwas, wspiera zdrowie układu nerwowego. Teanina wpływa na gospodarkę dopaminy oraz serotoniny, które odpowiadają za regulację nastroju. Dodatkowo mówi się o takich właściwościach teaniny, jak zwiększenie skupienia uwagi czy poprawa pamięci. To oczywiście przydaje się zwłaszcza podczas zdobywania nowej wiedzy.

Matcha wykazuje również wysoki potencjał przeciwrodnikowy. W jej składzie można znaleźć różne rodzaje flawonoidów oraz fenoli, które skutecznie rozprawiają się z wolnymi rodnikami. Tych na naszej drodze nie brakuje. Do oksydacji komórkowej dochodzi w naszym organizmie bardzo często. Zarówno poprzez to, co jemy i jak żyjemy oraz to, w jakim środowisku przebywamy. Dlatego ochrona przeciwutleniająca to podstawa zdrowia.

W matchy można znaleźć również spore pokłady kofeiny, odpowiadającej za pobudzenie organizmu (również układu pokarmowego). Wszystko to za sprawą zbierania bardzo młodych pąków oraz liści, z których następnie przygotowuje się proszek o nazwie “matcha”. Ponieważ w matchy znajduje się sporo różnych aminokwasów, nie pozostaje to bez znaczenia dla walorów smakowych. Matcha jest intensywna i bardzo wyrazista. Jej zapach przypomina świeżo zmieloną trawę.

Właściwości matchy, czyli kto powinien ją pić?

Biorąc pod uwagę informacje napisane powyżej, łatwo się domyślić, komu można polecić picie matchy. Przede wszystkim jej właściwości przeciwrodnikowe powinny zainteresować osoby, które borykają się z problemem ciągłego chorowania. Takie osłabienie organizmu pozostawia w nim swoje ślady. O połączeniu ingerencji wolnych rodników z powstawaniem nowotworów, można przeczytać w niejednej publikacji naukowej.

Nie przedstawimy herbaty “matcha” jako sposobu na zwalczenie każdego rodzaju raka. Jednak doniesienia, dotyczące przeciwutleniającego działania naparu z matchy, mówią same za siebie. Zdecydowanie jest to produkt, który powinien znaleźć się menu osób chorych na raka. Głównie dlatego, że dochodzi wówczas do zwiększenia odporności organizmu, który jest osłabiony nie tylko przez nowotwór, ale również tradycyjne jego leczenie.

Matchę mogą pić także osoby borykające się z chorobami układu krążenia oraz z otyłością. Składniki zawarte w matchy wykazują korzystny wpływ na profil lipidowy organizmu. Obecność kofeiny dodatkowo pobudza metabolizm oraz wykazuje działanie diuretyczne. Ponieważ wspominaliśmy również o korzystnym wpływie matchy na układ nerwowy, warto polecić napar z jej liści osobom, które cierpią na obniżenie nastrojuzaburzenia lub choroby natury psychicznej.

Jak pić matchę? Proste przepisy na smaczny i zdrowy napój

Pisaliśmy już, że matcha charakteryzuje się dość intensywnym smakiem. Głównie ze względu na obecne w niej aminokwasy oraz formę proszku. Jednak czy goryczka i kwasowość matchy odpowiada każdemu? – Nie. Oczywiście są osoby, które cenią sobie ten smak i aromat; zalewają matchę gorącą wodą i delektują się nią.

Jeśli jednak nie jesteś fanem/ fanką matchy, istnieją sposoby na złagodzenie jej smaku. Bardzo popularna stała się ostatnio matcha latte. Najlepiej wykonać ją z użyciem roślinnego mleka, np. napój ryżowo-migdałowynapój ryżowo-kokosowy czy napój sojowyDla zainteresowanych, matchę latte można przyrządzić również z mlekiem krowim.

Matcha dostępna jest w formie praktycznych saszetek, które mogą się przydać np. w pracy lub szkole, jak również można kupić większe opakowanie w woreczku lub tubie. Osobom, które lubią słodycze i poszukują nieco zdrowszej alternatywy tradycyjnych produktów tego typu, polecamy: bezglutenową wegańską czekoladę z matchą oraz bezglutenowy budyń z matchą.

Przeciwwskazania w piciu matchy
Jak wszystko, co dobre, matcha też posiada pewne przeciwwskazania, a właściwie zalecenie dawkowania. Z uwagi na sporą ilość kofeiny w matchy, kobiety będące w ciąży, powinny się z nią obchodzić podobnie, jak z kawą. Trzymać się zaleceń lekarza prowadzącego i uważać. Nie oznacza to, że każda ciężarna kobieta zrezygnuje z matchy.

Zbyt duża ilość pitej matchy może podrażnić błonę śluzową żołądka i jelit. W tym wypadku więcej zdecydowanie nie oznacza lepiej. Już mała filiżanka matchy zapewnia podaż nawszystkie niezbędne dla organizmu substancje. Nie ma potrzeby picia jej zbyt często i w zbyt dużych ilościach.

Źródło: https://www.straganzdrowia.pl/

Udostępnij