Żyjemy szybko i intensywnie. Nasz mózg w ciągu doby przetwarza niezliczoną ilość informacji. Nic dziwnego zatem, że często czujemy się zmęczeni, zestresowani i zdarzają się nam problemy z koncentracją. Zobacz, jak sobie pomóc za pomocą drobnych zmian w diecie i codziennych nawykach.
Dieta dla mózgu – poznaj składniki wspierające funkcje poznawcze
Na dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest sposób odżywiania. To, co jesz, ma wpływ na to, jak się czujesz. Zobacz, które produkty spożywcze zawierają składniki korzystnie wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego.
Składniki diety wspierające funkcje poznawcze i ich źródła pokarmowe:
- zdrowe tłuszcze, np. kwasy omega-3 (tłuste ryby morskie, siemię lniane, olej rzepakowy, nasiona chia, orzechy włoskie);
- magnez (orzechy, nasiona, pestki, płatki owsiane, kakao, warzywa strączkowe);
- antyoksydanty (pomarańczowe i czerwone warzywa oraz owoce, jarmuż, jagody i borówki, czerwone winogrona);
- witaminy z grupy B (pełnoziarniste produkty, warzywa strączkowe, zielone warzywa liściaste);
- tryptofan (nasiona lnu, nasiona słonecznika, pestki dyni, migdały, orzechy włoskie, chudy twaróg, jaja);
- cynk (pełnoziarniste produkty, migdały, pestki dyni, czosnek, rośliny strączkowe);
- żelazo (szpinak, orzechy, kakao, rośliny strączkowe, mięso z indyka, jaja, wątroba i podroby).
Powyższe składniki z łatwością wprowadzisz do codziennej diety. Jak to zrobić? Możesz zacząć dzień od pożywnego śniadania i przygotować owsiankę z orzechami, nasionami chia, kakao i ulubionymi owocami. Masz ochotę zjeść coś pomiędzy posiłkami? Sięgnij po orzechy. Dostarczysz w ten sposób do organizmu cenne minerały i zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Wypróbuj też owocowo-warzywne koktajle. To prosty i szybki sposób na codzienną porcję witamin i minerałów.
Jak zadbać o lepszą koncentrację i dobre samopoczucie?
Problemy z koncentracją mogą przytrafić się każdemu. Najczęściej pojawiają się one, gdy jesteśmy zestresowani i przemęczeni. Dlatego tak ważne jest dbanie o nasze podstawowe potrzeby. Zobacz, co możesz zrobić, aby poczuć się lepiej.
1. Wysypiaj się
Jeśli obserwujesz u siebie problemy z koncentracją, przyjrzyj się uważnie swoim nawykom. W codziennym pośpiechu łatwo przeoczyć, że zaniedbujemy nasze podstawowe potrzeby fizjologiczne, na przykład potrzebę snu. Niedobór snu pogarsza funkcjonowanie poznawcze i zmniejsza efektywność w działaniu. Dorosły człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu, aby w pełni się zregenerować i dobrze przygotować się na kolejny dzień pełen wyzwań. Jeśli masz trudności z zasypianiem, przeczytaj wskazówki z naszego artykułu “Bezsenność. Poznaj sprawdzone sposoby na problemy ze snem”.
2. Nawadniaj się
To kolejna kwestia, która potrafi nam umknąć w ciągu dnia. Specjaliści zalecają, aby codziennie wypijać przynajmniej 1,5 litra wody. Kiedy organizm jest odwodniony, odczuwasz wzmożoną senność i zmęczenie. W konsekwencji pogarsza się twoja koncentracja i skupienie.
3. Sięgnij po naturalne wsparcie
Możesz sięgnąć po rośliny wspierające funkcje poznawcze, takie jak:
- miłorząb japoński,
- żeń-szeń,
- adaptogeny (ashwagandha, wąkrotka azjatycka, bakopa drobnolistna, kadzidłowiec indyjski),
- kozieradka pospolita,
- pieprzyca peruwiańska (maca).
Powyższe rośliny zawierają cenne składniki aktywne, które pomagają zadbać o prawidłową pracę układu nerwowego.
Miłorząb japoński (ginkgo biloba) pomaga wspierać funkcje poznawcze oraz wpływa na utrzymanie pamięci w dobrej formie. Polecany jest szczególnie w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego, ponieważ korzystnie wpływa na koncentrację i skupienie.
Dobrym pomysłem na naturalne wsparcie pamięci i koncentracji jest sięgnięcie po adaptogeny. Wąkrotka azjatycka (gotu kola) wspomaga utrzymanie funkcji poznawczych, a ashwagandha pomaga zadbać o zdolności umysłowe, szczególnie w okresie osłabienia i zmęczenia. Z kolei bakopa drobnolistna poprawia zdolności poznawcze i zapamiętywanie.
W trakcie intensywnego wysiłku umysłowego warto też sięgnąć po rośliny, które pomogą utrzymać wysoki poziom energii i wzmocnią twoją witalność. Takimi właściwościami wyróżnia się żeń-szeń indyjski i guarana.
Stosując jakiekolwiek zioła i rośliny, pamiętaj o ostrożności. Jeśli chorujesz przewlekle i stosujesz leki, porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą. Upewnij się, że wybrany ekstrakt roślinny nie wejdzie w interakcję z twoimi lekami. Niektóre rośliny mogą zaburzać działanie składników leczniczych.
4. Wypróbuj techniki relaksacyjne
Kiedy czujesz zmęczenie i stres, warto znaleźć czas na odpoczynek i pozbycie się negatywnych emocji. Utrzymujący się stres często powoduje problemy z koncentracją i utrzymaniem uwagi. Mogą też pojawić się trudności w zapamiętywaniu.
Skutecznym sposobem w radzeniu sobie ze stresem są techniki relaksacyjne, na przykład technika progresywnej relaksacji mięśni Jacobsona. Polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni ciała w określonym porządku. Zastosowanie tej techniki szybko przynosi zadowalające efekty:
- uspokaja rytm pracy serca,
- uspokaja oddech,
- rozluźnia mięśnie,
- obniża ciśnienie krwi,
- pomaga się w pełni odprężyć.
W serwisie YouTube znajdziesz bezpłatne filmy z techniką progresywnej relaksacji Jacobsona. Dzięki nim w prosty sposób przekonasz się, czy powyższy sposób pomoże ci się zrelaksować.
Wypróbuj też inne techniki relaksacyjne:
- ćwiczenia oddechowe,
- medytacje,
- ćwiczenia z elementami muzykoterapii,
- wizualizacje.
5. Pamiętaj o aktywności fizycznej
Regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawia nastrój, ale również wzmacnia koncentrację. Wykonując ćwiczenia zwiększasz ukrwienie mózgu i dotleniasz organizm. W twoim ciele pod wpływem wysiłku uwalniają się endorfiny, które mają korzystny wpływ na twoje samopoczucie.
Aby odczuć pozytywny efekt aktywności fizycznej, nie musisz intensywnie ćwiczyć godzinami. Wystarczy nawet kwadrans ćwiczeń, szybki marsz czy taniec do ulubionych piosenek.
6. Odpocznij od natłoku informacji
Twój mózg potrzebuje odpoczynku, dlatego warto robić przerwy od przeglądania Internetu i oglądania telewizji. Wycisz powiadomienia i wyjdź na krótki spacer. Pomoże Ci to oczyścić myśli i odprężyć się. Możesz również zostać w domu i włączyć ulubioną muzykę lub poczytać książkę. Taka przerwa pomoże Ci odzyskać skupienie i koncentrację.
Pamiętaj o powyższych wskazówkach na co dzień, szczególnie w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego. Z pewnością przydadzą Ci się w trakcie nauki do egzaminów i przy wymagających projektach w pracy.
Źródło: https://auraherbals.pl/