pexels-yaroslav-shuraev-8845666

Gotowanie bez marnowania, czyli 10 warzyw, które wyhodujesz z resztek

Ci, którzy mieszkają w mieszkaniach bardzo często spoglądają z zazdrością na właścieli ogródków, którzy mogą piastować swoja warzywa czy owoce. Ta dostępność, oszczędność kosztów i świadomość, że nic toksycznego nie dostaje się do twojego jedzenia jest coraz bardziej pożądana wśród świadomych konsumentów.

Ale czy wiesz, że tak naprawdę istnieje wiele warzyw, które możesz wyhodować z resztek i to bez bez ogrodu? Twój „kuchenny” ogródek będzie darmowy (bo z resztek), zrównoważony (bo nic nie marnujesz) i pyszny (bez żadnych nawozów czy ulepszaczy). Zanim więc następnym razem wyrzucisz resztki jedzenia, sprawdź, co możesze ponownie wyhodować w swoim domu. Zrób z tego zabawny eksperyment dla rodziny!

1. Szczypior

Szczypior jest prawdopodobnie najłatwiejszym i najpopularniejszym warzywem do odrastania. Wszystko, co musisz zrobić, to włożyć do wody odciętą podczas przygotowywania potraw dolną, niejadalną część zwaną piętką.

2. Seler naciowy

Odetnij nać ok 2-3cm od podstawy. Umieść podstawę w misce z wodą i pozostaw ją w miejscu, w którym może uzyskać wystarczającą ilość światła słonecznego. Gdy nowe liście zaczną kiełkować, pozwól im nabierać grubości przez około tydzień, zanim przeniesiesz je do doniczki z ziemią.

3. Sałata rzymska, Bok Choy, Kapusta

Sałata rzymska jest równie łatwa do odrastania jak seler! Pozostaw kikut sałaty w misce i napełnij wodą do połowy. A gdy liście zaczną odrastać po kilku dniach, przenieś ją do doniczki z ziemią.

4. Marchewki

Okay, nie wyrośnie nam nowa marchewka, ale natka i owszem. A natka, jak wiemy, ma wiele zastosowań, np. możesz z niej zrobić pesto, dodać do zupy, a nawet smażyć. Po prostu zostaw natkę z kawałkiem korzenia w misce lub talerzu z wodą i umieść ją w miejscu, w którym będzie odpowiednio nasłoneczniona.

5. Por

Por odrasta dokładnie w taki sam sposób jak zielona cebulka – chociaż może to trwać nieco dłużej w zależności od wielkości. Pozostaw około 3cm pora od korzenia i umieść go w misce z wodą.

6. Cebula

Możesz również wyhodować zieloną cebulkę z cebuli. Upewnij się tylko, że wykiełkowało z niej już trochę łodygi i dopiero potem umieść ją w doniczce i przykryj warstwą gleby. Podlewaj okresowo, aby utrzymać wilgotność gleby i już nigdy nie będziesz musiał kupować dymki!

7. Bazylia, mięta i kolendra

Wiele ziół można łatwo „odzyskać”. Zostaw około 3-5cm łodygi i umieść je pionowo w szklance wody. Kiedy nowe korzenie zaczną kiełkować, przenieś zioła do doniczki z ziemią i pozwól aromatowi rozkwitnąć.

8. Burak

Resztkę buraka umieszczamy w naczyniu z wodą. Gdy wypuści korzenie, przesadzamy do doniczki z ziemią.

9. Czosnek

W doniczce z ziemią zrób palcem dziurkę (niezbyt głęboką), włóż pionowo (!) jeden ząbek czosnku i przykryj cienką warstewką ziemii.

10. Ziemniaki

Po prostu zostaw ziemniaka w ciemnym kącie, zapomnij o nim, a on wykiełkuje. Zresztą sam o tym wiesz, bo każdemu zdarzyło się „wyhodować” takiego ziemniaka. Ale mam jeszcze szybszy i zdrowszy sposób. Przetnij ziemniaka na pół. A tam, gdzie zobaczysz wgniecione „oczy” na skórze, posadź ziemniaki w glebie z „oczami” skierowanymi do góry. Właśnie tam roślina zacznie kiełkować za kilka tygodni.

BONUS. Ananas

Okej, to nie warzywo, ale wyobraź sobie, że wyhodujesz ananasa w domu! To byłoby niesamowite i ekscytujące, prawda? Nie wspominając już, że jest to również łatwiejsze niż myślisz. Tylko, że wymaga „trochę” cierpliwości, ponieważ ananas może przynieść pierwsze owoce dopiero po dwóch latach.

Sztuką jest chwycić ananasową koronę za liście, przekręcić ją i wyciągnąć tak, aby łodyga była nadal przyczepiona. Usuń niektóre dolne liście, aby odsłonić łodygę. Upewnij się, że nie ma na niej miąższu, ponieważ spowoduje to gnicie łodygi.

Umieść koronę ananasa w szklance wody i pozwól, aby wyrosły nowe korzenie – zwykle zajmuje to około trzech tygodni. Następnie przenieś do doniczki z szybko drenażową glebą. Roślina powinna zacząć opierać się delikatnym szarpnięciom po około dwóch miesiącach. W tym momencie oznacza to, że twoje przesadzanie działało i że nadszedł czas, aby przyjrzeć się pielęgnacji roślin ananasa!

Ponowne spożywanie warzyw wyhodowanych z resztek może być świetną zabawą i zaoszczędzić pieniądze. Czy próbowałeś odradzać własne resztki warzyw? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami!

Źródło: https://pandawanda.pl/

Udostępnij