Aby zbudować masę mięśniową dobrej jakości, należy wprowadzić do swojego życia kilka prostych zasad, w tym odpowiednio skomponowany trening i jadłospis. Dzięki nim skuteczne budowanie masy mięśniowej stanie się banalnie proste i efektowne, czego oczekuje każdy początkujący sportowiec.
Poniższy tekst przedstawia podstawowe zasady budowania masy mięśniowej, czynniki przyspieszające przyrosty masy ciała oraz wskazówki, jak zbudować idealną figurę. Dzięki tej wiedzy budowanie masy mięśniowej jest możliwe i imponujące. Należy jednak pamiętać, że osoba bez czasu na dietę czy ćwiczenia, nigdy nie osiągnie sylwetki marzeń. Poniższy tekst powstał zatem z myślą o tych najbardziej upartych marzycielach, którzy są gotowi podjąć wyzwanie i zbudować suchą masę mięśniową od zera.
Jak zbudować masę mięśniową?
Kulturystyka to nie hobby lecz styl życia. Osoby, które pragną zbudować idealne ciało muszą liczyć się przede wszystkim z wyrzeczeniami oraz zasadami. Jak wynika z dotychczasowych badań, wyłącznie pełne zaangażowanie pozwala zbudować masę mięśniową dobrej jakości. W tym celu należy bowiem wprowadzić do swojego życia takie elementy, jak trening, dieta, suplementacja oraz regeneracja organizmu. Czynniki te pozwalają zbudować masę mięśniową oraz wyrzeźbić idealną sylwetkę, muszą być jednak odpowiednio dobrane, aby przynosiły rezultaty widoczne z tygodnia na tydzień.
Rola diety w treningu siłowym i budowaniu masy mięśniowej
Prawidłowo ułożony plan dietetyczny to klucz do sukcesu, który warto powierzyć specjaliście. Budowanie masy mięśniowej zaczyna się bowiem w organizmie człowieka. To co je sportowiec, wpływa nie tylko na jego sylwetkę, ale również na jego energię, motywację do intensywnych ćwiczeń, siłę, wytrzymałość itd.
Dieta na masę mięśniową powinna być bogata w białko, witaminy oraz minerały. Istotna jest w tym okresie także nadwyżka kaloryczna, ale składająca się wyłącznie ze zdrowego pożywienia dobrej jakości. Spożywanie wyłącznie przetworzonej żywności, alkoholu czy tłuszczów da odwrotny efekt do zamierzonego. Podobnie zresztą jak picie napojów słodzonych czy częste sięganie po słone i słodkie przekąski.
Cykl budowania masy mięśniowej jest oparty przede wszystkim na węglowodanach. Działają one jak paliwo i pełnią wiele ważnych funkcji, przyspieszających budowanie masy mięśniowej. Wśród nich warto wymienić m.in. zwiększanie poziomu anabolicznego hormonu insuliny czy wypełnianie mięśni glikogenem.
Okres masowy warto wspomóc także tłuszczami. Dotychczas zauważono, że osoby na diecie niskotłuszczowej miały gorsze wyniki w budowaniu masy mięśniowej niż osoby, które nie wykluczyły tłuszczu ze swojej diety. Składnik ten, choć kontrowersyjny, w ich przypadku wpływał pozytywnie na poziom testosteronu w organizmie, czyli naturalny hormon anaboliczny odpowiedzialny za budowanie masy mięśniowej.
Dieta kulturysty jest bogata także w białko. Można je przyjmować naturalnie lub poprzez suplementację, najlepiej przed oraz po treningu. Wynika to z faktu, że składnik ten pozytywnie wpływa na syntezę białek mięśniowych, lepszą regenerację po treningu oraz przepływ krwi do mięśnia.
Dieta, suplementy diety i sterydy na siłowni
Nigdy nie wolno spać na czczo. Posiłek przed snem chroni bowiem przed sięganiem organizmu do komórek mięśniowych po aminokwasy z białek. Na kolację warto zawsze zjeść białko lub jego suplement.
Suplementy nie są niezbędne, ale warto po nie sięgnąć, aby uzupełnić swoją dietę, przyspieszyć budowanie masy mięśniowej oraz uniknąć niedoborów witamin czy minerałów. Najpopularniejsze suplementy diety na masę mięśniową to obecnie kreatyna, odżywki węglowodanowe oraz odżywki białkowe.
Dobry plan dietetyczny na masę mięśniową powinien przewidywać wszystkie składniki odżywcze, witaminy, suplementy diety oraz minerały. Dzięki temu kulturyście jest łatwiej przetrwać dietę, pamiętając o każdym jej składniku, bez jednoczesnego podjadania zakazanych produktów. Dieta na masę może odstraszać, ale w rzeczywistości nie jest trudna do zrealizowania.
Jaki rodzaj treningu pozwala efektywnie budować masę mięśniową?
Budowanie masy mięśniowej jest możliwe tylko wtedy, gdy sportowiec zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są: regeneracja po treningu, intensywne ćwiczenia na masę mięśniową, dieta na masę mięśniową oraz odpowiednia suplementacja.
Jeżeli chodzi o trening na masę mięśniową, to powinien on składać się z ćwiczeń wielostawowych. Należą do nich m.in. przysiady, martwy ciąg, wyciskanie sztangi w pozycji leżącej na ławce poziomej, podciąganie podchwytem czy wyciskanie wąskie. Ważne jest również pobijanie swoich rekordów na siłowni, co zwiększa nie tylko siłę i wytrzymałość, ale również motywację do dalszej pracy nad sobą. Regularne, intensywne treningi na masę mięśniową to podstawa budowania sylwetki. Niemniej, bez diety i regeneracji nie przyniosą żadnych efektów.
Źródło: https://www.blog-sportowy.pl/