Poczucie własnej wartości: ćwiczenia zwiększające samoocenę

Zastanawiasz się, jakie są ćwiczenia na poczucie własnej wartości lub techniki, które pomogą ci budować wyższe poczucie własnej wartości?

Masz niską samoocenę i chciałbyś w końcu pokonać swoje blokady, by stać się osobą pewną i świadomą siebie? Trafiłeś we właściwe miejsce!

W tym artykule przedstawię ci 4 najlepsze ćwiczenia wzmacniające poczucie własnej wartości i zapewniam cię, że jeśli będziesz je regularnie praktykować, w ciągu kilku miesięcy zaczniesz zauważać ogromne zmiany w sposobie, w jaki wchodzisz w relacje z innymi i w jaki postrzegasz samego siebie.

Budowanie poczucia własnej wartości jest możliwe poprzez trening, zupełnie tak samo, jak rozwijanie każdej innej umiejętności czy poprawienie jakiejś cechy.

Zanim jednak pokażę ci ćwiczenia na poczucie własnej wartości, zachęcam cię do zrobienia szybkiego testu online, dzięki któremu dowiesz się, jaki jest Twój obecny poziom pewności siebie. Zanim wyruszysz w jakąkolwiek drogę, dobrze jest wiedzieć, skąd ją zaczynasz, prawda?

Ćwiczenia samooceny: do czego służą?

Wysoki poziom samooceny jest niezbędny do odniesienia sukcesu osobistego i zawodowego. Gwarantuje ci pewność siebie, której potrzebujesz, by wierzyć w swoje umiejętności, wyznaczać ambitne cele i pokonywać przeszkody stojące między tobą a tym, co chcesz osiągnąć.

Niemożliwe jest pełne zweryfikowanie własnego potencjału i osiągnięcie szczęścia i samorealizacji na tym świecie bez wcześniejszego zdobycia przynajmniej akceptowalnego poziomu samooceny.

Właśnie z tego powodu w tym artykule zobowiązałem się przedstawić ci tylko najskuteczniejsze ćwiczenia zwiększające samoocenę. Takie, które pozwalają zobaczyć szybkie zmiany w jak najkrótszym czasie.

W szczególności będziemy pracować nad twoją mentalnością, świadomymi i nieświadomymi myślami oraz głównymi ograniczeniami, które blokują cię w obecnym czasie.

Zanim przejdziemy do listy ćwiczeń, chcę polecić jeszcze twojej uwadze 10-dniowy kurs online „Poczucie własnej wartości„. To szkolenie w formie nagrań wideo wzbogacone o ćwiczenia na każdy dzień. Dodatkowo gratis otrzymasz audiobook „Sztuka samoakceptacji”. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej na temat jego zawartości.

Poczucie własnej wartości: ćwiczenia

Zobaczmy teraz, jakie są 4 najbardziej efektywne ćwiczenia na poprawienie poczucia własnej wartości. Cały ich geniusz tkwi w prostocie i z pewnością po zapoznaniu się z nimi natychmiast zechcesz je wypróbować!

1. Odgrywanie ról

Pomyśl przez chwilę o osobie, którą dobrze znasz i która twoim zdaniem ma doskonały poziom samooceny i pewności siebie. W jaki sposób chodzi? Jaki jest jej głos? Jak patrzy na innych ludzi? Jak się ubiera? Jak sądzisz, co myśli o sobie? Co sobie mówi, kiedy popełni błąd?

Według NLP (programowania neurolingwistycznego) każdy z nas może odmienić swoje życie o 180 stopni i osiągnąć takie same wyniki, jakie osiągają już inni ludzie sukcesu, po prostu kopiując ich zachowania, ich działania i ich wewnętrzny dialog.

Jednym z najskuteczniejszych ćwiczeń podnoszących poczucie własnej wartości jest właśnie to: udawaj przez godzinę dziennie, że jesteś inną osobą. Graj jednego z twoich przyjaciół z wysokim poziomem samooceny i zachowuj się tak, jak on by się zachowywał. Spróbuj myśleć w ten sam sposób, co on. Ubierz się podobnie. Powiel jego własny język ciała!

Nie musisz wykonywać tego ćwiczenia, gdy przebywasz w pobliżu innych ludzi: aby rozpocząć, łatwiej będzie to zrobić, gdy jesteś sam w swoim pokoju lub gdy idziesz sam na spacer.

Przyjmując mowę ciała, zachowanie i myśli osoby o wysokim poziomie samooceny, ty również od razu poczujesz się bardziej radosny i pewny siebie. Ponadto w krótkim czasie będziesz zdołasz dostrzec nowe możliwości, nowe alternatywy.

Twój mózg zacznie budować nowe połączenia, które następnie automatycznie zaczną aktywować się również o innych porach dnia, dzięki czemu poczujesz się pewnimej.

Cóż… magiczna formuła w tym przypadku to „fake it till you make it” („udawaj, aż to osiągniesz”).

2. Kotwiczenie

Pozostając w świecie programowania neurolingwistycznego, należy powiedzieć kilka słów o potężnej technice kotwiczenia, naprawdę użytecznej, kiedy na życzenie chcesz przywołać pewne emocje lub nastroje, których doświadczyłeś w przeszłości.

Poniżej opisuję kroki, które będziesz musiał wykonać, aby stworzyć swoją własną kotwicę i używać, by czuć się pewniejszy siebie i naładowany energią, kiedy tylko zechcesz:

1. Usiądź wygodnie lub połóż się na łóżku. Zamknij oczy i wróć myślami do szczególnego momentu w swoim życiu, kiedy czułeś się wyjątkowo pewnie. Przeżyj towarzyszące ci wtedy emocje, entuzjazm, który poczułeś, ładunek energii, który cię ożywiał. Wyobraź sobie, że znalazłeś się tam po raz drugi!

2. Skoncentruj się na tych wszystkich pozytywnych uczuciach i skojarz je z gestem. Na przykład możesz zacisnąć lewą pięść, klaskać w dłonie lub mocno zetknąć palec wskazujący z kciukiem tej samej dłoni. Ten gest będzie twoją kotwicą.

3. Ćwicz na okrągło, aby skojarzyć swoją kotwicę z sytuacją, w której czułeś się bardzo pewnie. Przeżyj ją ponownie i jednocześnie wykonaj gest odpowiadający twojej kotwicy. Im więcej razy powtórzysz to ćwiczenie, tym większa będzie jego skuteczność.

4. Teraz, w ciągu dnia, spróbuj powtórzyć kotwicę tyle razy, ile chcesz, aby od razu poczuć się pewniej. Wykonaj gest i pozwól, aby poczucie pewności siebie powróciło automatycznie. Do tej pory twój mózg kojarzył ten gest z doznanymi wrażeniami i zapewniam, że będą one odnawiane za każdym razem, gdy powtórzysz kotwicę.

Działanie tego ćwiczenia zostało naukowo udowodnione, a w psychologii wiąże się z koncepcją odruchu warunkowego, opracowaną na początku XX wieku przez rosyjskiego naukowca Iwana Pawłowa.

Spróbuj i daj mi znać, czy to pomogło!

3. Pozytywne afirmacje

Kolejne ćwiczenie samooceny polega na celowym skupianiu uwagi na pozytywnych aspektach naszego charakteru, naszego ciała, bieżącego dnia, naszego życia w ogóle lub otaczającego nas świata.

W rzeczywistości musisz wiedzieć, że niska samoocena bardzo często zależy od nadmiernie negatywnych / krytycznych myśli, które mamy na swój temat, lub niemożności skupienia się na naszych mocnych stronach oraz pozytywnych aspektach naszego życia.

Praktyka pozytywnych afirmacji jest naprawdę fantastyczna, jeśli chcemy oczyścić nasz mózg z negatywnych myśli i zmusić go do skupienia się na bardziej pozytywnych i konstruktywnych myślach, przydatnych do znacznego zwiększenia naszej samooceny.

Jednak kluczowe jest, aby wybrać stwierdzenia, w które naprawdę wierzymy. Byłoby bezcelowe próbowanie oszukiwania samych siebie przez powtarzanie zdań, w które nie wierzymy. Na przykład, jeśli nie możesz grać w piłkę nożną, nie ma sensu powtarzać sobie każdego dnia, że ​​jesteś mistrzem. W żaden sposób nie pomogłoby ci to poczuć się pewniej!

Afirmacje, które wybierzesz, muszą być związane z pozytywnymi aspektami siebie, w które naprawdę wierzysz, lub z obszarami twojego życia, nad którymi ciężko pracujesz. Na przykład:

  • Jestem mądry i bystry. Z łatwością uczę się rzeczy, które czytam.
  • Jestem niezwykle towarzyski i ekstrawertyczny. Łatwo poznaję nowych ludzi.
  • Jestem młody i zdrowy. Mam wszystko, czego potrzebuję, by odnieść sukces.
  • Jestem bardzo dobry w grze na gitarze. Wszyscy gratulują mi moich umiejętności.
  • Moja samoocena wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem i z każdym dniem rośnie.

4. Ćwiczenie 30 dni

Przejdźmy teraz do tego, co uważam za najważniejsze z ćwiczeń poczucia własnej wartości w tym artykule: wyjście ze swojej strefy komfortu poprzez małe codzienne wyzwania.

Będziesz musiał wypisać czynności, które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo lub ogarnia cię lekki niepokój. Powinieneś wskazać ich około trzydzieści, porządkując je od najłatwiejszych do najtrudniejszych.

Następnym krokiem będzie poświęcenie miesiąca na codzienne wykonywanie jednej z tych czynności, a tym samym stopniowe, ale efektywne poszerzanie strefy komfortu.

Pod koniec tych 30 dni będziesz bardziej pewny siebie i swoich możliwości, a także poczujesz się bardziej komfortowo, wykonując czynności, które wcześniej sprawiały ci dużą trudność. W bardzo krótkim czasie będziesz mógł poszerzyć swoją strefę komfortu i diametralnie zwiększyć swoją samoocenę!

Ćwiczenia na poczucie własnej wartości dla młodzieży

Pozytywna samoocena to podstawa, na której opiera się prawidłowy rozwój każdego człowieka. Dziecko mające pozytywny własny obraz chętnie nabywa nowe umiejętności i nawiązuje relacje z innymi.

Budowanie samooceny rodzi się na płaszczyźnie interakcji z najbliższym otoczeniem, a w szczególności w relacji dziecko – rodzic. Dziecko, kreując obraz siebie, opiera się na tym, co słyszy od dorosłych. Ważne, aby ujrzało tam wszystko to, co czyni je wartościowym.

Osoby z niskim poczuciem własnej wartości często jako dzieci musiały zmagać się z nieosiągalnymi wymaganiami rodziców oraz ich krytyką, cierpiały z powodu braku uwagi i akceptacji, czuły się odrzucone przez rówieśników, nie były doceniane. Dlatego tak ważne jest, by od wczesnych lat dużo z dzieckiem rozmawiać i budować w nim świadomość swoich zalet, ale i wad, zwracając uwagę na to, że niektóre można zaakceptować, a nad innymi można pracować.

Dodatkowo warto sięgnąć po ćwiczenia wzmacniające poczucie własnej wartości u dzieci, które pozwolą dziecku przyjrzeć się własnej samoocenie i pozytywnie na nią wpłynąć. Poniżej znajdziesz 3 propozycje takich ćwiczeń. Starsze dzieci, np. nastolatkowie, z powodzeniem mogą wykorzystać ćwiczenia, które zamieściłem wcześniej.

1. Dłoń: Dziecko na kartce odrysowuje swoje dłonie i samodzielnie w miejsce palców wpisuje 5 swoich mocnych stron, to co w sobie lubi, z czego jest dumne. Następnie bierze odrysowaną dłoń swojej mamy bądź taty lub przyjaciela i wypisuje mocne strony tej osoby. Oczywiście pozostali uczestnicy tego ćwiczenia również mogą wypisać zalety dziecka. Aktywność można rozszerzyć przez wypisanie wad i przedyskutowanie ich.

2. Ja jako…: Dziecko wyobraża sobie siebie jako wybrany przedmiot (lub zwierzę, element natury), a następnie rysuje go na kartce. Obok tego rysunku dopisuje pozytywne przymiotniki charakteryzujące ich osobę, a kojarzące się z danym przedstawieniem (np. samochód – szybki, kwiatek – wrażliwy, lis – sprytny itp.).

3. Za plecami: To propozycja ćwiczenia w grupie. Każde z dzieci ma przyczepioną do pleców kartkę papieru. Następnie należy wszystkim kolegom i koleżankom napisać „na plecach” jakąś pozytywną informację (wskazać zaletę, za co się lubi tę osobę, co szczególnego ona potrafi). Wiadomości są anonimowe, a na koniec każdy może przeczytać, co dobrego napisali o nim rówieśnicy.

Źródło: https://rozwojdopotegi.pl/

Udostępnij