pexels-valiphotos-589802

Dlaczego drzewa są ważne i dlaczego warto je sadzić? 🌳

Drzewa rosną wokół nas, a nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dla nas znaczą. Jest mi przykro, kiedy widzę, jak ludzie zaśmiecają las, palą w nim papierosy albo niszczą tamtejszą florę. Drzewa są istotne dla człowieka i innych stworzeń, więc powinniśmy o nie dbać. To nie tylko cenny, odnawialny surowiec oraz źródło pożywienia. Drzewa pomagają nam też walczyć ze zmianami klimatu oraz chronią nas przed katastrofą klimatyczną. Dlaczego drzewa są tak ważne oraz dlaczego powinniśmy sadzić ich jak najwięcej? Dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Dają schronienie zwierzętom

Szczególnie te wieloletnie drzewa są cenne, dlatego ważne jest, by w pierwszej kolejności leczyć drzewa, a dopiero w ostateczności je ścinać i sadzić na ich miejsca nowe. Te stare, duże drzewa są przede wszystkim istotne dla zwierząt i owadów, dla których tworzą one dom. Na drzewach powstają gniazda, w ich szczelinach chowają się niektóre stworzenia. Drzewa oferują schronienie przed drapieżnikami. To też świetna kryjówka na pokarm na czas zimy. Warto też wspomnieć, że niektóre drzewa dają pożywienie dla zwierząt, owadów i ludzi. 

Nie zapominajmy też, że drzewa często dają schronienie człowiekowi. Podczas ulewy możemy się schować przed deszczem (ale pamiętajmy, by unikać przebywania pod dużymi drzewami podczas burzy!). Natomiast w trakcie upałów możemy się skryć w ich cieniu. 

Latem dają nam cień i obniżają temperaturę ziemi, a także zapobiegają suszom!

No właśnie – jak już wspomniałam, drzewa dają nam schronienie przed gorącym słońcem. Ale też obniżają temperaturę ziemi! W miastach, gdzie mamy chodniki, ulice – wszystko jest zabetonowane, odgrywają szczególną rolę. Przez gęstą zabudowę i betonozę w centrach miast wzrasta temperatura. A dzięki drzewom możemy ją obniżyć o nawet 9-10 stopni Celsjusza! Można powiedzieć, że drzewa to takie naturalne klimatyzatory

Oprócz tego, że ochładzają otoczenie, to też zapobiegają wystąpienia suszy dzięki umiejętności magazynowania dużej ilości wody. Ma to miejsce przede wszystkim w takich regionach jak Polska – liście spadające z drzew na jesień i zimę wpływają na strukturę gleby, w której może być magazynowana woda. Ułatwiają to też korzenie drzew – tworzą niewielkie kanaliki, gdzie gromadzi się woda z opadów. Dzięki temu zwiększona jest wilgotność powietrza i zmniejszają się szanse na wystąpienie suszy. 

Drzewa pomagają w walce z globalnym ociepleniem

Drzewa zajmują się nie tylko pochłanianiem wody. Naukowcy z uniwersytetu w Helsinkach udowodnili, że jedno drzewo może wchłonąć rocznie ok. 6-7 kg CO2, a jeden hektar lasu równoważy roczną emisję spalin czterech samochodów osobowych! Niektóre rośliny mają również zdolność oczyszczania powietrza z toksyn niebezpiecznych dla człowieka. Oznacza to, że wspierają nas również w walce ze smogiem. Natomiast, co ważne, wszystkie drzewa w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla. Jedne mniej, drugie więcej, ale każdy las wspomaga nas w walce ze zmianami klimatu, bo dwutlenek węgla to jeden z najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych! Dzięki sadzeniu drzew i większej ilości drzew – do atmosfery przedostaje się więc mniejsza ilość CO2

Warto zatem brać udział w akcjach sadzenia lasów oraz zadbać, by w naszym ogrodzie było więcej drzew i krzewów. Możemy też wesprzeć działania TerGo, które zajmuje się sadzeniem drzew i przywracaniem tym samym bioróżnorodności na terenach pouprawowych. Projekt realizowany jest w Ameryce Środkowej, w Belize, gdzie słońce świeci z tą samą mocą cały rok, dzięki temu drzewa pochłaniają CO2  bez przerwy. W innych częściach świata nie byłoby to możliwe, bo drzewa zrzucają liście na jesień i zimę i przerwany jest wtedy proces fotosyntezy. TerGo stawia na takie drzewa jak awokado, cedry czy mango, które rosną dość szybko i są długowieczne, więc już po 2-3 latach będą mogły neutralizować nasz ślad węglowy oraz będą to robić nawet kilkaset lat! Możecie dołożyć swoją cegiełkę do tego projektu poprzez zakup pakietów lub subskrypcji kompensujących emisje dwutlenku węgla – o tutaj.

Drzewa wyświadczają nam ogromną przysługę i powinniśmy dbać o to, by utrzymać ich jak najwięcej oraz by powstawało jak najwięcej nowych lasów. Traktujmy je też z poszanowaniem. Nie śmiećmy w lasach, podczas spacerów podnieśmy chociaż kilka śmieci oraz sprzeciwiajmy się wycinaniu drzew! Dzięki temu skorzystamy zarówno my, jak i kolejne pokolenia, a przede wszystkim – nasza planeta.

Źródło: https://olabrzeska.pl/

Udostępnij