pexels-photo-9685662

Nurkowanie bez barier – osoby niepełnosprawne 🤿

Nurkowanie z niepełnosprawnością – warto? Nurkowanie to najprostszy sposób, by przenieść się do innej, lepszej rzeczywistości. Stres, troski i codziennie zmartwienia zostają na brzegu – pod wodą jest tylko wolność. Nurkowanie to też dyscyplina sportu, którą można uprawiać będąc osobą niepełnosprawną. Ciało nie jest ograniczeniem, jeśli chcemy rozpocząć poznawanie podwodnego świata. Najczęściej jednak uprawianie tej aktywności uniemożliwiają nieprzystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych miejsca do nurkowania. Może się przez to wydawać, że bariera do rozpoczęcia nurkowania jest zbyt wysoka. Czy jednak jest tak naprawdę? A może wystarczy odrobina dobrej woli ze strony centrów nurkowych?

Kto może nurkować?

Tak naprawdę przeciwwskazań jest zaledwie kilka: są to poważne choroby układu krążenia, oddechowego i zaburzenia psychiczne. Poza tym nurkują niemal wszyscy: osoby z paraliżem kończyn, głuchoniemi i niewidomi. Osoby niepełnosprawne korzystają z tego samego sprzętu, co osoby sprawne, i obowiązują je identyczne standardy bezpieczeństwa. W zależności od stopnia niepełnosprawności, nurkuje się z jednym lub dwoma partnerami.

Nurkowanie dla osób niepełnosprawnych

Gdzie nurkują niepełnosprawni?

W Polsce niepełnosprawni nurkują m.in. w Warszawie, Lublinie, czy Zabrzu. Zdarza im się ćwiczyć w naturalnych akwenach, np. w Ińsku i Hańczy. Zwykle wybierają jednak baseny, ponieważ polskie jeziora są często nieprzystosowane do ich potrzeb. Przystosowanie miejsca do nurkowania dla potrzeb osób niepełnosprawnych nie jest wcale trudne. Niezbędna jest wyposażona w poręcze łazienka i odpowiednie wejście do wody. Mimo tych minimalnych wymagań, wiele miejsc nadal ich nie spełnia.

Podmioty zrzeszające osoby niepełnosprawne organizują także zagraniczne wyjazdy połączone z kursami – głównie nad Morze Czarne i Adriatyk. Woda tam jest ciepła, co jest ważne dla osób z paraliżem kończyn, które miewają często problem z termoregulacją.

Dlaczego to takie ważne?

Nurkowanie może być częścią rehabilitacji, która poprawia kondycję fizyczną, ale także wpływa na stan psychiczny. Pod wodą wszyscy są równi, a niepełnosprawność przestaje doskwierać. Dzięki sile wyporu wody, osoby jeżdżące na wózkach nie poddają się grawitacji. Ich ciała wydają się być lekkie jak piórko. Nurkowy system komunikacji opiera się na sygnalizowaniu gestami, dlatego nie stanowi żadnego ograniczenia dla osób głuchoniemych. Nurkowanie pomaga przełamywać bariery i uświadomić osobom niepełnosprawnym ich własne możliwości. Jest motywacją do podejmowania życiowych wyzwań, integruje ze sobą ludzi i daje mnóstwo satysfakcji.

Organizacje i kursy

Największym globalnym stowarzyszeniem, zajmującym się przede wszystkim organizowaniem kursów nurkowych dla osób z niepełnosprawnościami, jest HSA – Handicapped Scuba Association. Stowarzyszenie opracowało program szkolenia Buddy Team. Jest ono o tyle unikatowe, że kurs osoby niepełnosprawnej odbywa się jednocześnie z kursem jego Dive Buddy’ego – towarzysza nurkowania. Dive Buddy’m może zostać przyjaciel, członek rodziny lub małżonek osoby niepełnosprawnej. Taki kurs łączy ze sobą standardową wiedzę na poziomie kursu OWD PADI z poszerzonymi umiejętnościami z zakresu ratownictwa. Prowadzeniem szkoleń tego typu zajmuje się coraz większa liczba centrów nurkowych. Inne prężnie działające organizacje, to m.in. fundacja „To ma sens” z Warszawy oraz Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków.

Źródło: https://blog.iliveunderwater.com/

Udostępnij