pexels-photo-8940499

Wiosenna aktywność fizyczna – jak spędzić czas na świeżym powietrzu z seniorem?

Wiosna zachęca każdego z nas do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Warto skorzystać ze sprzyjającej pogody i zachęcić również seniora do aktywności fizycznej. Ruch poprawi przemianę materii, dotleni cały organizm i pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Jaką aktywność dopasować do seniora?

Aktywny senior – korzyści

Siedzący tryb życia jest jedną z głównych przyczyn pojawiających się chorób. Osoby starsze, które na co dzień nie mają motywacji, by wyjść z domu, lubią spędzać czas biernie, co niekorzystnie wpływa na ich ogólny stan zdrowia. Aktywność na świeżym powietrzu, odpowiednio dopasowana do możliwości seniora pozwoli zachować mu przez dłuższy czas sprawność fizyczną, wzmocni mięśnie i kości. Wiele osób starszych ma problem z apetytem – regularny ruch zwiększy ochotę na spożywanie posiłków. Każda aktywność pozytywnie przekłada się na działanie układu krążenia, pokarmowego, nerwowego. Dodatkowo ruch powoduje poprawę samopoczucia i zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Jakie aktywności wybrać dla seniora?

Wybór aktywności fizycznych jest bardzo dużo. Przedstawiamy najlepsze sposoby na aktywne spędzanie wolnego czasu.

  • Spacery – nie każda osoba starsza jest w stanie pokonywać rozległe trasy czy uprawiać wyczynowo sport. Jeśli do tej pory senior stronił od aktywności, warto rozpocząć od krótkich spacerów. Następnie możemy stopniowo zwiększać trasę, tak by osoba starsza czuła satysfakcję z wyjścia. Spacery można urozmaicać wyjazdami do lasu czy w góry, tak aby otoczenie również wspomagało relaks i poczucie odprężenia.
  • Nordic walking – oprócz spacerów dla bardziej aktywnych osób świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest nordic walking. Obecnie coraz częściej możemy spotkać grupy znajomych, które maszerują z charakterystycznymi kijkami. Sport ten nie obciąża stawów i może być uprawiany przez osoby w każdym wieku. W wielu miastach działają również grupy i kluby zrzeszające miłośników tej aktywności.
  • Jazda na rowerze – jazda na rowerze jest doskonałym sposobem na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Obecność licznych ścieżek rowerowych gwarantuje możliwość bezpiecznego podróżowania nawet na dalsze odległości. Jest to również dobry pomysł na aktywność fizyczną w większym gronie.
  • Pływanie i aqua aerobic – mimo że aktywności jak pływanie i aqua aerobic nie są uprawiane na świeżym powietrzu, ze względu na swoje liczne zalety, powinny znaleźć się w tym zestawieniu. Sport w wodzie nie obciąża stawów i pozytywnie wpływa na kręgosłup. Chłodna woda na basenie dodatkowo zrelaksuje i rozluźni napięte mięśnie.
  • Gimnastyka na świeżym powietrzu – obecnie w wielu parkach zlokalizowanych w miastach dostępne są urządzenia i maszyny umożliwiające wykonywanie prostych ćwiczeń. Takie parki mogą stanowić ciekawe urozmaicenie, chociażby spacerów. Warto również wprowadzić do codziennej rutyny seniora prostą gimnastykę, która nie obciąży nadmiernie stawów czy kręgosłupa.

Aktywność na świeżym powietrzu powinna być dopasowana do możliwości seniora. Warto porozmawiać z osobą starszą i zapytać, który sposób spędzania wolnego czasu sprawia jej najwięcej przyjemności. W ten sposób będziemy wiedzieli jak dobierać aktywność do upodobań seniora, by ten mógł czerpać z niej jak najwięcej radości.

Źródło: https://laxocare.pl/

Udostępnij