pexels-photo-4050415

Jak odpoczywać w pracy i poza nią?

To jeden z bardziej istotnych problemów współczesnego świata. Przeładowanie zajęciami i brak możliwości regeneracji. Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie jak odpoczywać w pracy, ale też jak i się od niej oderwać na pewien czas.

ODPOCZYNEK W PRACY – KODEKS PRACY

Zaczniemy od kwestii formalno – prawnych. Art art. 133 § 1 mówi o tym, że pracownikowi przysługuje tzw. doba odpoczynku. Wynosi ona 11 godzin (nieprzerwanie). Może on zostać zawieszony, ale w pewnych konkretnych warunkach. To na przykład konieczność ewakuacji z miejsca pracy.

Oczywiście odpoczynek w czasie wykonywania postawionych przed nami zadań jest rozkładany w bardzo różny sposób. Trzeba zauważyć, że zwłaszcza korporacje zaczęły na to zwracać szczególną uwagę. Z racji chociażby tego, że osoby pracujące w dużych firmach są zwykle narażone na spore obciążenia i stres. W takich firmach powstają więc na przykład specjalnie pokoje do relaksu.

ODPOCZYNEK W PRACY – SPRAWDZONE SPOSOBY

Pierwszym, najbardziej oczywistym rozwiązaniem są regularne przerwy. To szczególnie ważne dla osób pracujących przed ekranem komputera, ale również tzw. „fizycznych”. Regularne przerwy pozwalają na chwilę wytchnienia i wspomagają regenerację organizmu.

Oczywiście w czasie takich przerw można po prostu leżeć/siedzieć i nic nie robić. Ale wiele osób stara się ten odpoczynek w jakiś sposób wykorzystać. Jednym ze sprawdzonych pomysłów jest książka (czytana, albo słuchana – to mniej istotne). Pozwala się ona na chwilę oderwać od pracy. Zrelaksować. A o to przecież chodzi.

Dobrym sposobem jest energetyczny posiłek. Wiele osób przerwę w pracy traktuje jako czas na obiad. Celebruje ten moment. Nierzadko wybierając zdrowe potrawy. Oczywiście wielu z nas ta przerwa obiadowa kojarzy się wyłącznie z szybkim fast foodem. Ciężko w takim wypadku mówić o regeneracji i odpoczynku.

ODPOCZYNEK PO PRACY

W tym wypadku mamy zdecydowanie więcej możliwości. Oczywiście nie każdy ma siłę odpoczynek aktywny, ale to właśnie on się najlepiej sprawdza. Po pierwsze – po pewnym czasie znacząca poprawi wydolność i odporność organizmu. Po drugie wysiłek potrafi skutecznie pozbyć się nam stresu związanego z pracą.

Dość ciekawą koncepcją są sporty ekstremalne. Wymagają ona oczywiście pewnego zestawu cech i możliwości. Chętnie wybierają je osoby pracujące na bardzo stresogennych stanowiskach. Na przykład kierowniczych. Wcale nie trzeba się decydować na takie rozwiązanie. Wystarczy „zwykła” regularna aktywność. Bieganie, pływanie i jeżdżenie na rowerze.

Wiele osób odpoczynek kojarzy się z laptopem i Netflixem lub inny platformami tego typu. Nic w zasadzie nie stoi na przeszkodzie. Natomiast jeśli pracujesz sporo przed ekranem komputera, to warto znaleźć też jakiś inny sposób na relaks.

Popularnym rozwiązaniem jest joga. Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych sposobów na odprężenie. I też oderwanie się od codziennych problemów. Nie tylko tych związanych z pracą. Jogę można praktykować samemu. W sieci znajdziesz ogromną liczbę poradników. Można także zdecydować się na zajęcie grupowe. To również bardzo popularne rozwiązanie.

Świetnym sposobem na odpoczynek po pracy jest sen. niedoceniany, a przez pracowników wielkich korporacji wręcz pomijany. A to ogromny błąd. Przede wszystkim niedobór snu bardzo szybko odbija się na organizmie. Cierpi nie tylko nasza fizyczność, ale również psychika. Abstrahując od tego, że wydatnie spada produktywność i kreatywność. Nawet krótka drzemka po pracy pozwala organizmowi wypocząć, a nam poprawić humor.

I na koniec pasje. Warto mieć coś takiego, co powoduje, że na chwilę odrywamy się od życia codziennego i pracy. Pasję właśnie. Hobby, którym może być tak naprawdę wszystko. Ktoś lubi chodzi po górach i zdobywać coraz wyższe i trudniejsze szczyty. Inny woli w domowym zaciszu malować. Jeszcze inna osoba fascynujące się podglądaniem życia ptaków. Wszystkich łączy „posiadanie” czasu wyłącznie dla siebie i swojej pasji. Przy okazji ładując w ten sposób baterie. W ten sposób można uniknąć wypalenia zawodowego.

Źródło: http://kobietawe-biznesie.pl/

Udostępnij