freedom-4782870_960_720

Autocoaching odwróconego myślenia

Odwróć myślenie

Jednym z zadań coachingu jest odwrócenie myślenia nastawionego na problemy i przekierowanie go na poszukiwanie nowych rozwiązań w zgodzie z potrzebami danej osoby. Zachęcam was do wykorzystania i wymyślania sposobów, które pomogą kreować taką pozytywną zmianę. Jak zacząć myśleć inaczej? Poznaj 4 sprawdzone sposoby, które Ci w tym pomogą.

1. Kreator odwróconego myślenia

Kreator odwróconego myślenia to maszyna wymyślona na potrzeby moich klientów. Pozwala ona na nietypowe przemieszczanie się w czasie, które ma służyć poszukiwaniu dobrych emocji i myśli. Niektórzy odnajdują takie myśli gdzieś w przeszłości: „Gdy zaczynałem pracę w tej firmie, było świetnie.”, „Tuż po ślubie czuliśmy się ze sobą wspaniale”, „Byłam taka szczupła i dumna ze swojej figury”. Innych zapraszam do podróży w przyszłość, aby odkryli to co chcą czuć: „Chcę czuć, że to co robię ma sens”, „Chcę widzieć, że jemu na mnie zależy, że mnie kocha”, „Chcę być szczęśliwa”. Kreator pozwala przypomnieć lub zwizualizować sobie emocje, następnie łączy uczucie z czynnikami, które wpłynęły na to uczucie. Zadaje pytanie do przeszłości: Co wpływało na to, że tak się czułeś? Co było inaczej? Co było lepsze? lub do przyszłości: Co się musi zadziać, abyś się tak czuła? Co byś zmieniła? Co ulepszyła? Czego robiła mniej/więcej? W ten sposób możesz uzyskać odpowiedź na pytanie, co warunkuje twoją motywację.

2. Worek problemów

Zrób listę swoich problemów. Zwizualizuj każdy problem jako oddzielną cegłę, którą wrzucasz do worka. Wrzuć do worka wszystkie swoje problemy. Teraz zarzuć worek na plecy. Co się dzieje, gdy wrzucasz do worka problem po problemie? Worek staje się coraz cięższy i cięższy, aż przygniata cię tak, że nie możesz zrobić kroku. Poczuj ten ciężar. A teraz, wyobraź sobie, że masz mega moc, aby zrzucić ten cały ciężar z pleców i poczuć wolność i swobodę. Gdzie znajdziesz źródło tej mocy? W jaki sposób możesz zrobić krok na przód? Co się musi stać, żebyś mógł, potrafił, miał energię, siłę, żeby użyć tej mega mocy? Co by się mogło stać dobrego w twoim życiu gdybyś NIGDY, nie miał tych problemów? Co zrobisz teraz, gdy twój worek został zrzucony z twoich barków?

3. Balon możliwości

Kiedy masz problem, którego nie potrafisz rozwiązać na pierwszy rzut oka, wyobraź sobie, że masz przed sobą nienapełniony balon. Twoim zadaniem jest wygenerować tyle pozytywnych rozwiązań danego problemu, aby balon został napełniony po brzegi. Pomocą w kreowaniu rozwiązań mogą być pytania: Co byś zrobił, gdybyś miał nieograniczone środki, pieniądze, ludzi? Gdybyś mógł zacząć od nowa? Gdybyś był dzieckiem? Gdybyś nie odczuwał wpływu innych? Gdybyś miał 20 lat? Itd.

Każde nowe rozwiązanie, które wymyślisz pompuje balon. Balon robi się coraz większy, i większy i nagle czujesz jak zaczyna cię unosić do góry, ponad domami, lasami. Jak się teraz czujesz? Jak nowa perspektywa może pomóc ci w szukaniu rozwiązań? Co zyskałeś dzięki oderwaniu się od ziemi?

4. Super JA

Ty jako ty możesz mieć ograniczone pole widzenia. Aby poszerzyć pole widzenia i otworzyć się na nowe, warto wykorzystać oczy innych. Wciel się na chwilę w rolę superbohatera, wielkiego mówcy, społecznika, króla, papieża, damy dworu, rycerza, a może w rolę swojej żony/męża/dziecka…Popatrz na świat oczami tej osoby. Co odkryłeś? Co może dać ci to nowe spojrzenie?

Podsumowanie

Zachęcam wszystkich do pobudzania swojego mózgu w taki właśnie sposób: kreując sposoby, zwykłym przedmiotom nadając znaczenie, zagłębiając się w potrzebach i przemyśleniach. Zyski z takich ćwiczeń mogą być bardzo duże. Uczysz się inaczej patrzeć na świat, zaczynasz poruszać się nie tylko po swojej własnej mapie, ale również otwierać na innych oraz ich odmienność i postawy, włączasz świadomość i zrozumienie, zaprzyjaźniasz się z całą paletą różnych uczuć, uwrażliwiasz się na myślenie pozytywne i rozwój.

Autocoaching i nagroda

Zapraszam do podzielenia się z nami innymi sposobami, które stosujecie lub wymyślicie. Piszcie w komentarzach! Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone bonem zniżkowym o wartości 100 zł na wybraną sesje coachingu.

Źródło: http://upcoaching.pl/

Udostępnij