3361

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Wraz z nadejściem jesieni, wiele rowerzystów zawiesza klasyczne treningi rowerowe na świeżym powietrzu na rzecz domowych treningów na urządzeniu zwanym trenażerem. Czym jest jednak owy trenażer rowerowy oraz w jaki sposób działa? Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji na temat trenażerów, ich działania oraz jak wykonywać efektywny trening rowerowy na trenażerze w warunkach domowych.

Co to jest trenażer rowerowy?

Trenażer rowerowy jest to nic innego jak urządzenie, które w warunkach sztucznych pozwala nam na jazdę na rowerze czy wykonywanie treningu kolarskiego. Mówiąc prościej, trenażer rowerowy pozwala nam (najczęściej w domowym zaciszu) imitować jazdę rowerem na zewnątrz. Nie ma też znaczenia czy posiadamy rower szosowyrower mtb czy nawet miejski, każdy z nich jesteśmy w stanie podpiąć do prawie każdego trenażera. Wszystkie jest zależne od wykorzystania odpowiednich adapterów, które bardzo często są już w zestawie, który kupujemy.

Jakie są rodzaje trenażerów rowerowych?

Rynek trenażerów przez ostatnie kilka lat bardzo mocno się rozwinął. Jeszcze 2-3 lata temu trenażer rowerowy był zarezerwowany tylko dla zawodników, którzy wykorzystywali je do swoich treningów np. kiedy padał deszcz. Ciężko jest tak naprawdę jednoznacznie sklasyfikować trenażery, ponieważ zależy to w dużej mierze, jakie parametry są dla nas istotne.

Chciałbym tym wpisem, trochę rozjaśnić Wam świat trenażerów, dlatego przedstawię ten najprostszy podział trenażerów:

Trenażer rolkowy na koło

Jest to jedna z tych opcji, którą początkujące osoby wybierają najczęściej, aby w ogóle sprawdzić, czy taka jazda im się podoba. Na początku oprócz samego trenażera musimy dokupić specjalną dedykowana oponę oraz zacisk koła i podstawkę pod przednie koło, dopiero wtedy możemy w pełni korzystać z możliwości, jakie daje ten nam trenażer. Mówiąc o możliwościach tego typu trenażera, wiele zależy od tego, jaki typ używamy:

Trenażer analogowy

Trenażer analogowy to taki, który nie posiada w sobie żadnej elektroniki, a obciążenie najczęściej regulowane jest specjalną kilkustopniową manetką. Tym trenażerem nie pojedziemy w żadnej aplikacji (np. Rouvy), chyba że posiadamy do tego swój czujnik prędkości/kadencji czy miernik mocy.

Zobacz: Trenażer analogowy Elite NOVO Force

Trenażer interaktywny

Podstawową różnicą względem trenażerów analogowych jest to, że trenażery interaktywne nie tylko wysyłają informacje do aplikacji, ale również je odbierają. Co to oznacza? Że jeżeli jedziemy po wybranej trasie, i pojawi się na niej podjazd, to trenażer sam zwiększy nam obciążenie. To świetny wybór dla wszystkich tych, którzy cenią sobie realizm podczas treningu rowerowego.

Zobacz: Trenażer interaktywny Tacx Vortex Smart

Trenażer Direct Drive

Obecnie ten typ trenażera jest najbardziej popularny i poszukiwany w sklepach internetowych. Tego typu trenażery są świetnym narzędziem do wykonania treningu oraz wspólnych ćwiczeń ze znajomymi w wirtualnym świecie.

Na wstępnie trzeba wyjaśnić skąd nazwa „Direct Drive”. W tłumaczeniu na język polski oznacza „Bezpośredni napęd” i tak to również wygląda w praktyce. Mając taki trenażer, niepotrzebne nam jest tylne koło, gdyż to on nam je zastępuje.

Wpinamy rower bezpośrednio w trenażer. Ma on zamontowaną kasetę do koła zamachowego, które my napędzamy siłą swoich nóg (kręci się jak koło w rowerze). Im większe i cięższe koło zamachowe, tym płynniejsza i bardziej realistyczna jazda, oraz mniejsze skoki obciążenia podczas zmiany terenu.

To, co charakteryzuje ten rodzaj trenażera to również zdecydowanie cichsza praca niż w trenażerach rolkowych, a to dla wielu osób bardzo ważna cecha, która nierzadko jest kluczowa w procesie wyboru trenażera rowerowego dla siebie. Oczywiście trenażery Direct Drive są w pełni interaktywne.

Zobacz: Trenażer Direct Drive Elite DIRETO X Smart

Trenażer rolkowy tzw. rolka

Jest to jedna z tańszych opcji trenażera (łatwo można znaleźć nowy poniżej 1000 zł a używane za około 300 – 400 zł). Jazda na takim trenażerze wymaga doświadczenia oraz odpowiedniej równowagi i koordynacji. W związku z tym jest to świetne narzędzie do trenowania techniki jazdy i panowania nad rowerem. Ten rodzaj trenażera polecany jest każdemu początkującemu kolarzowi, a dla tych bardziej zaawansowanych może stanowić idealną rozgrzewkę przed startem w zawodach.

Trenażer Smart Bike

Taki trenażer to dla wielu osób tzw. najwyższa półka. Ceny takich trenażerów są wysokie. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że nie potrzebujemy przy tym swojego rowera, ponieważ trenażer stanowi dla nas już rower.

Korzystając z tego typu trenażera, na pewno docenimy jego elastyczność i możliwość ustawienia pozycji wedle naszych preferencji. Bardzo często taki trenażer można spotkać w studiach BikeFittingu, które wykorzystują je do dopasowania jak najlepiej pozycji dla kolarza, sprawdzenia różnych opcji i wybrania tego najlepszego ustawienia.

Trenażer Smart Bike to świetny wybór, komfort jazdy i precyzja działania. Jednak aby go zakupić, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli możemy pozwolić sobie na taki zakup, to z czystym sumieniem mogę taki trenażer polecić.

Zobacz: Trenażer Smart Bike Tacx NEO Bike

Akcesoria do trenażerów rowerowych

Czy sam trenażer rowerowy wystarczy do tego, aby rozpocząć efektywne treningi? Tak jak pisałem wyżej, jeżeli posiadamy trenażer rolkowy na koło, będziemy potrzebować kilka dodatkowych akcesoriów.

Do każdego rodzaju trenażera warto również zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które poprawią komfort naszej jazdy, ale również pomogą np. nie zniszczyć podłogi lub wyciszyć drgania, które mogą przeszkadzać sąsiadom piętro niżej. Te dwie rzeczy zapewni nam mata pod trenażer. Jeżeli chcemy uchronić swój rower i podłogę przed potem, warto korzystać z potnika na rower do trenażera oraz mieć ze sobą mały ręcznik.

Jeżeli podczas jazdy korzystamy również z telefonu (aplikacja, rozmowa audio ze znajomymi i tym podobne funkcje), to warto dokupić również specjalny, metalowy uchwyt rowerowy do smartfona.

Jaki trenażer wybrać, od czego zależy wybór?

Podstawowym kryterium, jakim trzeba kierować się przy wyborze trenażera to przede wszystkim cena, nasze doświadczenie oraz realne potrzeby. To jaką kwotę możemy przeznaczyć na trenażer, determinuje nam to jaki rodzaj możemy wybrać.

Zakładając, że kupujemy trenażer nowy, a nie używany wyróżniamy 3 przedziały cenowe:

500 – 2 500 zł wszystkie trenażery rolkowe oraz rolkowe na koło

Są one stosunkowo tanie, jednak są zdecydowanie głośniejsze oraz wymagają specjalnej opony do trenażera. Są jednak fajną opcją jeżeli nie chcemy wydać dużej kwoty i też nie jesteśmy pewni czy jazda na trenażerze nam się spodoba.

2500 – 4000 zł Trenażery Direct Drive

Tutaj możliwości mamy już dużo większe, a w tym przedziale cenowym znajdziemy zarówno niektóre trenażery interaktywne na koło, jak i również większość popularnych i polecanych modeli trenażerów Direct Drive, które są zdecydowanie cichsze oraz dają o wiele bardziej realne odczucia z jazdy.

4 000zł + Trenażery Direct Drive i Smart Bike

Ten segment jest tak naprawdę rozwinięciem poprzedniego, ponieważ mamy tutaj już najwyższe modele trenażerów Direct Drive oraz Smart Bike, które swoim wyglądem przypominają rowerki stacjonarne, a cenowo wypadają tak, jak wysokiej klasy rowery.

Jeżeli jednak cena nie jest dla nas problemem lub wiemy już, ile chcemy na taki trenażer wydać, warto zastanowić się, gdzie będziemy z niego korzystać, ile mamy miejsca oraz czy np. zbyt głośny trenażer nie spowoduje, że popadniemy w konflikt z sąsiadami.

Tutaj właśnie swoją przewagę zdobywają trenażery Direct Drive, które są stosunkowo ciche a do tego, często składane i kompaktowe co bardzo ułatwia ich przechowywanie i transportowanie.

Ostatnim kryterium, jakim bym się kierował to specjalistyczne możliwości trenażera jak np. maksymalne nachylenie czy maksymalna moc. Zdecydowana większość osób nie poczuje różnicy czy trenażer symuluje max. 1500W czy 2500W mocy, gdyż są to wartości nieosiągalne nawet dla wielu zawodowców.

Jeżeli jednak zależy nam na rzetelnych i prawidłowych wartościach, warto zwrócić uwagę czy nasz trenażer ma wbudowany miernik mocy, czy tylko szacuje za pomocą algorytmu, jaką moc generujemy.

Trening rowerowy na trenażerze w domu

Trening na trenażerze jest dosyć specyficzny i niestety mocno różni się od jazdy na dworze. Na szczęście efekty, jakich możemy się spodziewać podczas treningów, są porównywalne do tych, które możemy osiągnąć podczas klasycznych treningów rowerowych na świeżym powietrzu.

To, co zdecydowanie wyróżnia trening stacjonarny to czas trwania — taki rodzaj treningu będzie krótszy niż normalnie i większości przypadków zamknie się między 1-2h.

W zależności od tego, jaki posiadamy trenażer, trening może być bardzo precyzyjny i rozwijać konkretne cechy motoryczne (siła, szybkość, wytrzymałość).

Korzystając z trenażera i różnych aplikacji (np. Rouvy, TrainingPeaks, Zwift itp.) możemy bardzo dokładnie zaplanować swój trening minuta po minucie. Tutaj po raz kolejny swoją przewagę nad tańszymi trenażerami pokazują modele Direct Drive, gdyż mają one opcję treningu ERG.

Co to oznacza w praktyce? Ano to, że jeżeli mamy zaplanowany i wgrany konkretny trening, to w trybie ERG trenażer będzie tak dostosowywał obciążenie, aby kolarz zawsze jechał z taką intensywnością, jaka jest zaplanowana w treningu. Jeżeli zaczniemy pedałować mocniej, to trenażer i tak zmniejszy nam opór więc finalnie i tak będziemy jechać tak samo.

Wirtualne zmagania na trenażerze (Rouvy, Zwift)

Obecnie wirtualny świat oferuje naprawdę wiele atrakcji dla swoich użytkowników. Nie jest to już zwykła jazda przed telewizorem, podczas oglądania ulubionego serialu lub filmu, lub słuchając muzyki.

Możemy realizować najróżniejsze plany treningowe, startować w wirtualnych wyścigach a przy tym jednocześnie eksplorować wirtualny, ale i realny świat. Są aplikacje takie jak np. Rouvy czy Elite My E Training, które wykorzystują realnie nagrane trasy do jazdy na trenażerze. Chcąc więc wykonać trening, możemy go zrobić np. na trasie jakiegoś słynnego podjazdu lub wyścigu dla zawodowych kolarzy.

Jeżeli zainteresowały Cię wszystkie przytoczone wyżej aspekty zwiazane z trenażerami, koniecznie odwiedź sklep internetowy Decathlon, w którym znajdziesz między innymi:

Źródło: https://blog.decathlon.pl/ 🚴🏽 🚴🏽 🚴🏽

Udostępnij